Savcı Zekeriya Öz`e hakaret davası başladı

Bursa`da görülen davada sanığın avukatlığını eski CHP milletvekili Yahya Şimşek yaptı

Arşiv 12.12.2008, 23:32 13.12.2008, 09:28
Savcı Zekeriya Öz`e hakaret davası başladı

Bursa'da Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e hakaret ettiği iddia edilen köşe yazarının yargılanmasına başlandı.

Sanık avukatı olarak CHP eski milletvekillerinden avukat Yahya Şimşek'in katıldığı duruşma, müşteki savcı Öz'ün talimatla ifadesinin alınması için ertelendi.

2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, "basın yoluyla hakaret" suçundan 2 yıla kadar hapsi talep edilen Y.K.K. (51), ilk kez hakim karşısına çıktı.

Köşe yazısında Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e hakaret etmekle suçlanan Y.K.K., Bursa Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptığını belirterek, "12 Temmuz tarihli yazımı, Eregenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'ün teyzesinin oğlundan aldığım bilgiler doğrultusunda kaleme aldım. Haber güncel olduğu için yazdım. Benim bir cumhuriyet savcısına hakaret etmem söz konusu değildir. İddianamede belirtilen suçlamaları kabul etmiyorum. Haber kaynağım savcının akrabası olduğu için verdiği bilgilere güvendim. Bu yüzden fazla araştırma gereği de duymadım. Suçsuzum, beraatimi istiyorum" dedi.

Sanık avukatı Yahya Şimşek ise "bir kişinin İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunun yazılmasının ne şekilde bir hakaret suçu oluşturduğu da düşündürücüdür. Sevk maddesi olarak gösterilen hakaret suçunun unsurları oluşmadığından beraatini talep ediyoruz. Ayrıca istenmeyen bir durum söz konusu ise savcının önce Basın Kanunu'na göre bunu tekzip etmesi, bundan bir sonuç elde edemezse dava açması gerekirdi. Bu hususa da riayet edilmediği açıktır" şeklinde konuştu.

Mahkeme, Öz'ün ifadesinin alınması için İstanbul'a yazılan talimata cevap beklenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kaynak: Star Gazete

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?