banner39

Savcı Zekeriya Öz'ü görevden alma girişimi

HSYK, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ü görevden almak için harekete geçti.

Arşiv 12.01.2009, 10:16 12.01.2009, 17:49
Savcı Zekeriya Öz'ü görevden alma girişimi

Ergenekon savcısını görevden almaya çalışan ve bu konuda baskılarını artıran HSYK, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Engin ile İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Çolakkadı'yı Ankara'ya çağırdı...

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından baskı yapıldığı öne sürüldü. Savcının görevden alınması için düğmeye basan HSYK'nın siyasi bir hamle olarak savcı üzerinde baskı kurmak için çalışmalar başlattığı ortaya çıktı.

AÇIKLANMAYAN KARARLAR

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ile İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından bugün (pazartesi) Ankara'ya çağrıldığı öğrenildi. Çağrının yapılmasında Yargıtay Başkanlar Kurulu'nda alınan ve kamoyuna açıklanmayan kararların etkili olduğu bildirildi.

Yargıtay Başkanlar Kurulu ve Yargıtay'ın HSYK'ya yasal olarak bir etkisi olmasa da yedi üyeden oluşan kurula üç üye veren Yargıtay'ın kurul üzerinde çok etkili olduğu bir gerçek. Kurul Başkanveli Kadir Özbekin'in süresi dolmadan görevinden ayrılarak Yargıtay'daki daire başkanlığına aday olmayı düşündüğü "Yargı bağımsızlığı ilkesi" ile Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun baskısı altında kalarak sıkıntılı günler geçirdiği değerlendiriliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ile vekilinin görüşmesinden sonra Yargıtay'a çağrılacak olan HSYK Başkanvekili Özbek'e İstanbul savcılarının görevden alınacağının açık bir dille bildirileceği iddia edildi.

 SİYASİ BİR HAREKET

 2008-2009 adli yılı açılışında HSYK'nın geniş tabanlı olmasının gerekli olduğunu söyleyen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan yargı reformu taslağına görüş hazırlamaya çalıştığı bugünlerde HSYK Başkanvekili'ni çağırarak İstanbul'daki soruşturmalara müdahil olmak istemesi, HSYK'nın yapısını değiştirmek isteyen siyasilere verilecek olan büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Yargı çevrelerinde, Yargıtay'ın HSYK'daki gücünü kullanarak "taşra" atamalarında fiilen etkili olduğunu ancak bunun bu kadar açık biçimde yapılıp yapılmayacağı konuşuluyor.
 
BAŞSAVCI ANKARA'DA
 
Ergenekon savcısını görevden almaya çalışan ve bu konuda baskılarını artıran HSYK düğmeye bastı. Savcının görevden alınması için düğmeye basan HSYK'nın siyasi bir hamle olarak savcı üzerinde baskı kurmak için çalışmalar başlattığı ortaya çıktı.

BAŞSAVCI ANKARA'YA GİTTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Ankara'ya gitti. Savcı Aykut Cengiz Engin'in, Ergenekon Savcılarına yönelik bir yetki kısıtlama ya da görevden alma yönünde HSYK nezdinde yapılan girişimler nedeniyle Ankara'da bulunduğu ifade ediliyor.

İŞARET FİŞEĞİ ENİS BERBEROĞLU'NDAN

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu, dün yazısının sonuna, bir bölüm iliştirmiş ve "bu ülkede HSYK var" mesajı vermişti. Berberoğlu, Ergenekon Operasyonu karşıtlarına "sabır" önerdikten sonra, Yargıtay ve HSYK'nın devreye girebileceğini ima etmişti. Dün kulislerde "Berberoğlu'nun bir bildiği mi var" diye sorulurken, bugün Berberoğlu'nun bildiği gerçekleşti.
 
Kaynak: Bugün
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?