banner39

Savcıları hedef göstermeye 18 yıl hapis istemi

Ergenekon savclarını, örgüt üyelerine hedef olarak gösterdiği gerekçesiyle tutuklu sanık Selim Akkurt hakkında 18 yıl hapis cezası talep edildi.

Arşiv 28.05.2010, 12:37 28.05.2010, 12:37
Savcıları hedef göstermeye 18 yıl hapis istemi

Birinci Ergenekon davası sanıklarından Selim Akkurt'un Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün de aralarında bulunduğu 6 ismi “Ergenekon terör örgütü üyelerine" hedef gösterdiği iddiasıyla 18 yıla kadar hapsi istendi. 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından hazırlanan iddianamede, 27 Ocak 2010’da iki gazetede Selim Akkurt’un açıklamalarıyla ilgili yayınlanan haberler üzerine soruşturma başlatıldığı anlatıldı.

İddianamede Ergenekon davası kapsamında tutuklanan Akkurt’un Silivri Cezaevi’nde 26 Ocak 2010’da yapılan 131. duruşmada “İtirafçı olmadan Ergenekon’dan çıkılmıyor. Bende itirafçı olmaya karar verdim. Ben kaçak yaşadığım yıllarda, yıllarca polisin bilgisi dahilinde gezdim, dolaştım. Polis bana ne görev verdiyse onu yaptım. Kuvayi Milliye ve Fikri Karadağ ile onların teşviki ile bağlantı kurdum" dediği ifadelerine yer verildi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün’ün bu sözler üzerine "Kim onlar?" sorusu üzerine Akkurt’un "İsmail Erçelik, Mutlu Ekizoğlu, Ali Fuat Yılmazer denen p...'ler beni aldattılar. Bana dediler ki, biz PKK, DHKP-C ve Hizbullah’a operasyon yapacağız. Ama onlar TSK’ya operasyon yaptılar. Turan Çolakkadı, Celalettin Cerrah ve Zekeriya Öz oradayken görüştüm. Bunların da bilgisi var her şeyden. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştüm bunlarla. Bana sözde onore edici şeyler söylediler. Tahminime göre birisini öldürtmeyi düşündüler. Ama baktılar, o yeteneğim yok. Benim talebim şudur başkan. Turan Çolakkadı, Zekeriya Öz, İsmail Erçelik, Mutlu Ekizoğlu, Ali Fuat Yılmazer gelsinler, burada dinleyin" şeklinde cevap verdiği iddianamede anlatıldı.

"ERGENEKON ÜYELERİNE HEDEF GÖSTERDİ"

İddianamede, Akkurt’un kamuya açık yargılama sırasında sarf ettiği bu sözlerle Ergenekon soruşturmasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Eski Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, o dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli emniyet müdürleri Mutlu Ekizoğlu ile Ali Fuat Yılmazer ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli komiser İsmail Erçelik’in yönlendirmesi doğrultusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik bir komplo olarak planlandığını belirttiği kaydedildi.

Akkurt’un, bu şekilde 6 kişiyi iddia olunun Ergenekon terör örgütünün diğer üyelerine hedef gösterdiği vurgulanan iddianamede, mahkemede verdiği ifadesinde heyecanlanarak bu şekilde ifadeler kullandığını söylediği anlatıldı.

18 YIL HAPİS CEZASI İSTENDİ


İddianamede şüpheli Selim Akkurt’un “terörle mücadelede görev almış kişileri terör örgütlerine hedef göstermek" suçundan 6 kez hapisle cezalandırılması istendi. Akkurt’un "kişileri terör örgütlerine hedef göstermek" suçundan 6 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: Ajanslar
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?