banner39

Savcılık Paşalara inceleme başlattı

Mazlum Der'in başvurusu üzerine Savcılık, darbe yapacakları iddia edilen eski iki kuvvet komutanı Özden Örnek ile Şener Eruygur hakkında inceleme başlattı.

Arşiv 06.04.2007, 15:09 06.07.2018, 09:31
Savcılık Paşalara inceleme başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ve eski Jndarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur hakkında inceleme başlattı.

Başsavcılık, Mazlum-Der'in başvurusu üzerine başlattığı inceleme sonunda dava açılması gerektiği kanaatine varırsa, konuyu Genelkurmay Başkanlığı'na bildirecek.

Genelkurmay Başkanlığı, eski komutanlar hakkında davası açılmasına gerek görürse, askeri savcılık dava açacak.

Genelkurmay Başkanlığı, gerek görmezse, komutanlar aleyhine dava açılmayacak.

Mazlum-Der yaptığı suç duyurusunda, Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüğün doğru olması halinde Eruygur ve Örnek'in "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya ve yerine başka bir düzen getirmeye teşebbüt etmek" suçunu işlemiş sayılacakları iddiasını ortaya attı.

2004'TE DARBE OLACAKTI VAKASI

Önce 2003 - 2005 arası deniz kuvvetleri komutanlığı yapan oramiral Özden Örnek'in bilgisayarında tuttuğu günlük, denizciler.com sitesinde yayınlandı ve yalanlandı. Sonra 2000 sayfadan oluştuğu iddia edilen günlük, Nokta dergisine gönderildi ve onlar da 28 Mart 2007 tarihinde, '2004 yılında iki tane darbe yapılacakmış' şeklinde KAPAK yaptılar; tartışmalar o kapak haber üzerine başladı. Bazı köşe yazarları derhal bunu yazı konusu yaptı. Hemen kimi siyasilere 'darbe girişimleri için ne düşündükleri' soruldu. İlginç olan bu haberlerde adı 'darbe isteyen kişi' olarak gündeme getirilen 2003 - 2005 döneminin Jandarma Kuvvetleri Komutanı Şener Uygun'un yine o günlerde adının bir başka 'skandal' olayın da kahramanı olmasıydı.

2003 yılında TBMM başkanı Bülent Arınç'ın annesinin Manisa'daki evi Jandarma tarafından kuşatılmış ve o binada irticai faaliyette bulunulduğu iddia edilmişti. O günlerde basından gizlenen olay nedeniyle Arınç epey sıkıntı yaşamış, annesinin eşyalarına zarar verilmemesi yönünde ricalarda bulunmuştu.

Arınç, konuyla ilgili olarak bir albayın kitap yazmasının ve kitabın konuşulmasının ardından, 28 Mart 2007 Çarşamba günü OLAYI DOĞRULADI ve Şener Eruygur hakkında daha sonra, 16 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesinde bir kaç lafının ve tepkisinin olacağını dile getirdi. Arınç, göstereceği tepkiyi Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde göstermek İSTEMİYORDU.

Her iki olayın da kahramanı olarak öne çıkan isim, şu anda Atatürkçü Düşünce Dernekleri Genel Başkanı olan Şener Eruygur'du...

İDDİALARA KONU OLAN ÖZDEN ÖRNEK'İN ARŞİV GÖRÜNTÜLERİ ŞÖYLE
ASKERLER BİR DARBE DAHA YAPAR MI SORUSUNA POLİTİKACILAR NE YANIT VERDİLER?

banner53
Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?