banner39

Savcının sıradışı ceza talepleri

Tekirdağ Şarköy İlçesi'nin Cumhuriyet Savcısı, Yeni TCK'nın yürürlüğe girmesi ile verdiği kararlarla kentte yaşayanların ilgi odağı oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Savcının sıradışı ceza talepleri

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan ve 7 yıllık meslek hayatının son 3 yılını Şarköy'de sürdüren Savcı Tamer Soysal, istediği ceza kararlarıyla yaşayanların dikkatlerini üzerine çekti.

Galatasaray taraftarı olan Savcı Tamer Soysal, ilk olarak alkol alıp Galatasaraylı komşusuyla kavga eden 30 yaşındaki Fenerbahçe taraftarı Mehmet Özer'e 30 gün süreyle adli kontrol altına tutulma ve geçen sezon oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbisini halka açık yerde izlemesi için talebiyle mahkemeye sevk etti. Sulh Ceza Mahkemesi de savcının talebine uyarak cezayı onayladı.

Yeni CMK'nın 109'uncu maddesi gereğince ıslah etmek amacıyla verilen adli kontrol cezasından sonra yargılaması sona eren sanık Fenerbahçe taraftarı Mehmet Özer'e mahkeme tarafından 3 bin YTL para cezası verildi.

Savcı Soysal, geçen Aralık ayında polis ekiplerinin İlçede yaptığı ‘Huzur Operasyonu' sırasında kahvesinde kumar oynattığı gerekçesiyle gözaltına alınan 40 yaşındaki Nafız Getmez'e ise 4 ilköğretim okulu öğrencisinin bir yıllık kitap ihtiyacının karşılaması ayrıca kahveninin kitaplık haline getireceği köşesine ‘100 Temel Eser’i alması koşuluyla adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk etti.

Sulh Ceza Mahkemesi savcının bu talebine de uydu.

Sanık Nafız Getmez, kahvesinin bir köşesini kitap okuma yeri haline getirerek ‘100 Temel Eseri’i aldı.

Ayrıca Şarköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce belirlenen ihtiyaç sahibi 4 öğrencinin ise yıllık kitabını karşıladı.

Savcının verdiği kararı yerinde bulduğunu belirten ‘Kupa Kıraathanesi' sahibi Nafız Getmez, “Diğer cezalara baktığımızda böyle bir cezanın verilmesi güzel.

Verilen ceza sonrası müşteriler buraya gelerek bol kitap okuyorlar. Bazıları cezaları ilginç buluyor. Ancak ben verilen bu cezayı yerinde buluyorum” dedi.

Şarköy Cumhuriyet Savcısı Tamer Soysal son olarak ise bir lise öğrencisine günde 100 ÖSS hazarlık test sorucu çözme cezası verilmesini sağladı.

 Şarköy Lisesi'nde okul yönetiminin yaptığı arama sonrası 3'üncü sınıf öğrencisi U.Y.'nin üzerinde 1.25 gram Hint keneviri bulunması üzerine Savcı Soysal bu kez de, öğrenciye günde 50 Türkçe, 50 de Sosyal Bilgiler olmak üzere toplam 100 ÖSS deneme test sorusu çözme cezası verilmesini istedi.

Savcı Soysal'in bu talebi de mahkeme tarafından kabul edildi.

ISLAH EDİCİ CEZALAR

Adli Kontrol yönteminin Türkiye'de yeni uygulanmaya başladığını ve TCK'da yer alan bu yöntemi sık sık mahkemeden talep ettiğini söyleyen Cumhuriyet Savcısı Tamer Soysal, şöyle dedi:

“Verilmiş olan 3 ceza da adli kontrol kapsamında alınmış tedbir niteliğinde cezadır. Nihai cezalar değildir. Bu üç kişi de yargılanacaktır.

Bunlar Cumhuriyet savcısının talebi doğrultusunda Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararlardır. Ben bu talepleri ıslah etmeye yönelik olduğu için yapıyorum.

Cezaların biri Galatasaray-Fenerbahçe derbisini umuma açık yerlerde izlememe cezası.

İkincisi bir kahveciye 4 ihtiyaç sahibi öğrenciye kitaplarını temin etme ve kahvehanesinin bir köşesini kitaplık haline getirme cezası bizim talebimiz doğrultusunda mahkeme kararı ile verildi.

Son olarak üzerinde uyuşturucu madde bulunduran öğrenciye ÖSS'ye hazırlık kapsamında 100 soru çözme cezası verildi. Biz bunların sadece kağıt üzerinde değil uygulanması için de elimizden geleni yapıyoruz.

Lise öğrencisinin çözdüğü testler her hafta polis tarafından bize getiriliyor ve bunları inceleyerek, adli kontrole uyup uymadığını denetliyoruz.”

Savcının verdiği kararları olumlu bulduğunu belirten pide salonu sahibi Aziz Nuhoğlu, “Savcı Tamer Soysal göreve geldiği günden bu yana 3 ilginç karara imza attı. Önemli olan insanları cezalandırmak değil, topluma kazandırmak. Bu nedenle kendisine teşekkür ediyorum. Böyle cezalar verildikçe suç oranının düşeceğine inanıyorum” dedi.

Ev kadını Aysel Çağlar ise, “Savcı Tamer Soysal toplum için güzel ve ilginç kararlar veriyor. Bizler için bu cezalar çok iyi” dedi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?