banner39

Saygı Öztürk'e 1,5 yıl hapis

Saygı Öztürk, "Veli Küçük'ün, mahkeme ifadesini yayınlamaktan" 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Arşiv 02.10.2009, 02:53 02.10.2009, 02:53
Saygı Öztürk'e 1,5 yıl hapis


Gazeteci Şamil Tayyar'ın Ergenekon iddianamesindeki bir telefon konuşmasını yayınladığı gerekçesiyle hapis cezası almasının ardından, gazeteci Saygı Öztürk de '' Veli Küçük'ün, mahkeme ifadesini yayınladığı'' gerekçesiyle 1,5 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Gazeteci Şamil Tayyar'ın Ergenekon iddianamesinde yer alan bir telefon konuşmasını yayınladığı gerekçesiyle hapis cezası almasının ardından gazeteci Saygı Öztürk de '' Veli Küçük'ün, mahkeme ifadesini yayınladığı'' gerekçesiyle 1,5 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

Öztürk, Ergenekon davası sanığı Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün, tutuklanmadan önce hakime verdiği ifadesini haberleştirmiş ve 4 Şubat 2008 günü Hürriyet Gazetesinde yayınlamıştı. Haberde Veli Küçük'ün kendi ağzından mal varlığı konu edilmişti.

Soruşturmanın gizliliğini ihlal gerekçesiyle hakkında dava açılan Öztürk, Bakırköy 2. Asliye Ceza mahkemesi tarafından önce bir yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra iyi hali dolayısıyla bu ceza, 1 yıl 6 ay 22 güne indirildi. Cezası ertelenen Öztürk, 5 yıl içinde benzer bir suç işlemediği taktirde cezaevine girmeyecek. Aksi taktirde bu ceza da infaz edilecek.

''ÜÇ DAVAM DAHA VAR''
Hürriyet Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, karardan sonra GAZETEPORT'a yaptığı açıklamada, ''Yargının verdiği karara saygılıyım'' dedi ve şunları söyledi:
''Benzer nitelikte ve devam eden üç davam daha var. 'Apo Olayının Perde Arkası' adlı kitabımda, Milli Güvenlik Kurulu kararlarını yayınladığım ve gizliliği ihlal gerekçesiyle, 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 'Belgelerle Ergenekon' ve 'Ölüm Kuyuları' adlı kitaplarımda yer alan belgelerle ilgili de, aynı suç iddiasıyla iki ayrı davam daha var. Bu davalar da devam ediyor. Yargının verdiği ve vereceği kararlara saygın duymaktan başka yapacak bir şey yok''

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?