banner39

SBS yabancı dilde yaşanan sorun çözüldü

SBS yabancı dil bölümünde yanlışlık yapanlar için MEB bir defalığına düzeltme yapacağını açıkladı.

Arşiv 07.06.2010, 18:45 07.06.2010, 18:45
SBS yabancı dilde yaşanan sorun çözüldü

Milli Eğitim Bakanlığı, Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS), bazı öğrencilerin e-Okul sistemine işlenmiş olan dilden başka bir dile ait testleri işaretlemeleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada, ''Farklı bir yabancı dile ait cevapları işaretleyen öğrencilerin velilerinin, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne, fakslarla durumlarını bildirir dilekçelerini 11 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar iletmeleri halinde, değerlendirme işlemi bir defaya mahsus, dilekçede belirtilen yabancı dile göre yapılacaktır'' denildi.

Açıklamada, Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi kapsamında, 7'inci ve 8'inci sınıflar Seviye Belirleme sınavlarının yapıldığı, 6'ıncı sınıf öğrencilerinin gireceği Seviye Belirleme Sınavı'nın da 12 Haziran Pazar günü gerçekleştirileceği belirtildi.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Seviye Belirleme Sınavı e-Başvuru Kılavuzu'nun, 10. Sınav Konuları bölümünün 3'üncü fıkrasında, ''Öğrenci 2 yabancı dil eğitimi zorunlu olan okullarda öğrenim görüyorsa, velinin okul müdürlüğüne verdiği dilekçede talep ettiği dile ait testleri çözecektir. Okul müdürlüğü velinin bu isteğini e-Okul sistemine işleyecektir'' hükmü yer almasına rağmen, bazı öğrencilerin e-Okul sistemine işlenmiş olan dilden başka bir dile ait testleri işaretlediklerinin tespit edildiği ve bu sebeple de mağdur duruma düştükleri yönünde, bazı görsel ve yazılı basında haberler yer aldığı ifade edildi.

e-Başvuru Kılavuzu'nun, sınav başvurularından önce yayına konduğu, başvuru esaslarını ve sınav uygulamalarını ihtiva ettiğine işaret edilen açıklamada, yönetici, öğretmen ve velilerin kılavuzu mutlaka okumaları ve öğrencileri buna göre yönlendirmeleri gerektiğinin genelge ve duyurularla hatırlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Buna rağmen farklı bir yabancı dile ait cevapları işaretleyen öğrencilerin velilerinin, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne, fakslarla durumlarını bildirir dilekçelerini 11 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar iletmeleri halinde, değerlendirme işlemi bir defaya mahsus, dilekçede belirtilen yabancı dile göre yapılacaktır'' denildi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?