banner39

Schmidt: Türkiye köprü değil

Almanya'nın eski başbakanlarından Schmidt, "Türkiye,Batı ile İslam arasında bir köprü değil" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Schmidt: Türkiye köprü değil
Almanya’nın eski başbakanlarından Helmut Schmidt, AB’ye kabul edilecek bir Türkiye’nin Batı ile İslam arasında bir köprü işlevi görebileceği biçimindeki yaklaşımın doğru olmadığını söyledi.

İtalya’nın Floransa kentinde “Avrupa Sözü” başlığı altında düzenlenen bir uluslararası toplantıda konuşan Helmut Schmidt, Arap dünyasında Türkiye’nin sevilmediğini ileri sürerek, “Türkiye, Avrupa ile İslam arasında köprü değildir. Hiçbir Arap imam, kendisine Türkiye’den davet gelmesini istemez. Arapların Osmanlı egemenliği döneminde nasıl acılar çektiklerini hatırlamak yeterlidir” dedi.

Schmidt, Türkiye’nin AB üyeliği düşüncesinin de ABD’nin gündeme getirmiş bir konu olduğunu savundu.

“Türkiye’nin, son yıllarda Arap dünyasından çok İsrail ile yakınlaştığını” savunan Schmidt, Türkiye’nin NATO’ya ABD’nin askeri çıkarları nedeniyle dahil olduğunu öne sürdüğü konuşmasında, “Türkiye’nin AB’ye girişinden ilk sözedenler de ABD’liler olmuştur. Bunu da, Avrupa’nın çıkarlarından çok ABD’nin askeri çıkarları nedeniyle gündeme getirmişlerdir” dedi.

Schmidt, AB’nin İslam dünyasıyla diyalogtan önce kendi kurumlarını güçlendirmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa, önce kendi kurumlarını güçlendirmeli, tüm İslam dünyasıyla konuşmayı daha sonra düşünmelidir. İslam, 1 milyar 600 milyon kişiden oluşan ve de kendileriyle bir kültürel buluşma mekanı bulmamız gereken bir olgu konumundadır. Ama günümüzde İslam ile Avrupa arasında herhangi bir diyalog yoktur.”

İtalya’nın eski cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi ise genişleme süreci için her şeyden önce AB’nin kendi kurumlarını güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Senatoda halen “yaşam boyu senatör” sıfatıyla görev yapan Ciampi, “AB’nin, kurumlarını güçlendirme işlemi tamamlanmaksızın, genişleme süreciyle yeni üyeler kabul edilmesi düşünülemez. Bu, Türkiye için de diğer ülkeler için de geçerlidir” dedi.

 

Kaynak: NTV

banner53
Yorumlar (1)
Kamil 3 yıl önce
Schmidt efendi zebanilere bol bol anlatırsın türkiye'nin avrupada yeri olmadığını
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?