banner15

Schröder: Türkiye Avrupa'nın 4. büyüğü olacak

Almanya eski Başbakanı Schröder, "Türkiye 20-25 yılda Avrupa'nın 4 veya 5. büyük ekonomisi olacak" dedi.

Schröder: Türkiye Avrupa'nın 4. büyüğü olacak


Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye'nin 20-25 yılda Avrupa'nın 4 veya 5. büyük ekonomisi olacağını söyledi.

Schröder, "Die Welt" gazetesi için yazdığı bir makalede, AB'nin bugüne kadar gerektiği takdirde her zaman şekil değiştirdiğini, sadece ekonomik değil, politik açıdan da güçlenmek için günümüzde de şekil değiştirmesi gerektiğini belirterek, "Bu da benim için somut olarak şu demek: AB, Rusya ile ortaklık kurmalı, Türkiye ile de genişlemeli" ifadesini kullandı.

Türkiye'yi Rusya'nın yanı sıra Avrupa için en önemli ülke olarak gösteren Schröder, Türkiye'nin AB üyeliğinin, her iki taraf için de ekonomik, politik ve kültürel açıdan bir kazanç olacağını kaydetti.

Türkiye'nin bugün en önemli 20 ekonomik ülke arasında yer aldığını ve ekonomik gelişmenin hızla sürdüğünü kaydeden Schröder, "Türkiye 20-25 yıla kadar Avrupa'nın 4. ya da 5. büyük ekonomisine sahip olacak, İtalya ya da Fransa'nın düzeyine gelecek. Böyle bir ekonomiyi AB'ye tümüyle entegre etme fırsatından yararlanmalıyız" dedi.

AB ile devletler topluluğundan Türkiye'nin AB üyeliğinin desteklemesini isteyen Schröder, "Üyelik müzakerelerinin yarıda kesilmesi sorumsuzluk olur. Böyle bir şey, ülkeyi iç politika açısından daha radikal hale getirir ve Türkiye'yi Avrupa'dan uzaklaştırır. Müzakerelerin kesilmesi sadece olumsuz siyasi ve ekonomik sonuçlar doğurmakla kalmaz, Avrupa'nın güvenlik politikasını da tehdit eder. Bu nedenle Almanya Başbakanının 'imtiyazlı ortaklık' deyimini terk etmiş görünmesi iyi. Bu, AB üyeliğine karşı bir seçenek değil" diye konuştu.

Schröder, Türkiye'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde, 10 yıl önce kimsenin hayal bile edemeyeceği ölçüde değiştiğini ve modernleştiğini, atılan adımların tarihi nitelikte olduğunu söyledi.

Kaynak: Ajanslar


 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 10:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35