banner39

Schröder'den Bush'a İran Uyarısı

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder İran'a saldırmaması için Bush'u uyardı. Schröder, 'Askeri müdahele seçeneğini son derece tehlikeli buluyorum. Bu yüzden de benim yönetimim altındaki bir hükümette böyle bir müdaheleye katılmayacağımız konusunda eminim' d

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Schröder'den Bush'a İran Uyarısı

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, ABD Başkanı George W. Bush'u nükleer tartışma nedeniyle İran'a askeri saldırıda bulunmaması konusunda uyardı. Hannover'de partisinin seçim kampanyası dolayısıyla konuşan Schröder, ABD'ye çağrıda bulunarak, 'Askeri seçenekleri masadan çekin. Bunların hiç birşeye yaramadığını gördük.' dedi. Konuyla ilgili olarak Bild am Sonntag gazetesine de konuşan Schröder, 'Askeri müdahele seçeneğini son derece tehlikeli buluyorum. Bu yüzden de benim yönetimim altındaki bir hükümette böyle bir müdaheleye katılmayacağımız konusunda eminim' dedi. Schröder'in bu açıklaması Birlik (CDU/CSU) partilerinden eleştiri aldı. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) dışişleri siyasetçisi Friedrich Pflüger, Schröder'in İran'la yaşanan nükleer enerji tartışmasını seçim kampanyasına dahil ederek kötüye kullandığını ileri sürdü. Almanya Dışişleri Bakanı Joscka Fischer de İran'a askeri araçlarla cevap verilmesini kesinlikle reddediyor. 'Askeri müdahelelerde her defasında  önceden hesap edilemeyen gerginlikler gizlidir. Diplomatik yollara devam etmek durumundayız.' diyen Fischer, en son yapılan mutabakattaki kararlara İran'ın nasıl tepki göstereceğini beklemek gerektiğini kaydetti.  
 
İran ABD'yi tehdit etti 
 
İran, nükleer programı durdurması için "güç" kullanılması teklifini ortaya atan Bush'a bunun bir hata olacağı uyarısında bulundu. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, "Bush, bizim kapasitemizin ABD'den daha iyi olduğunu bilmeli. Amerika'nın böyle bir hata yapacağını zannetmiyoruz" ifadesini kullandı. ABD Başkanı George Bush'un ''İran'a askeri müdahale de seçeneklerimiz arasında'' şeklindeki sözlerini de değerlendiren Asefi, ''Bizim de kendi seçeneklerimiz var. Hatta bizim seçeneklerimiz ABD'ye göre daha fazla'' diye konuştu. İran'a karşı askeri bir müdahaleyi imkan dahilinde görmediğini ifade eden Asefi, bu yöndeki ifadeleri ''İran'a karşı yürütülen psikolojik savaşın taktikleri'' olarak değerlendirdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Türkiye ve İran'ın terörle mücadele konusunda işbirliği yaptıklarını ve bu işbirliğinin devam edeceğini söyledi. Tahran yönetimi, İran’daki Kürtlere karşı sert tedbirler alındığı yönünde eleştirilerde bulunan Washington’a sert çıktı. Asefi, düzenlediği basın toplantısında, ''ABD'nin, İran'ın kuzeybatı bölgesinde bazı işlere müdahale ettiğini'' söyledi. Asefi, "bunu kesinlikle kabul etmediklerini, bu konuda resmi itirazda bulunacaklarını'' belirtti. İran ile Türkiye arasında terörle mücadele konusunda anlaşmalar olduğunu, İran'ın bütün terörist gruplarla mücadelede kararlı olduğunu kaydeden Asefi, Türkiye ve İran'ın kendi sınırlarını korumak ve güvenliği sağlamak için işbirliği yaptığını belirtti ve ''Terörle mücadele konusundaki bu işbirliği devam edecek'' dedi.   
 
UAEK'ya siyasi baskı var 
 
Asefi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulunun İran'ın nükleer programına ilişkin kabul ettiği tasarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve kararın siyasi baskılar sonucu alındığını savundu. Kabul edilen tasarıda UAEK Başkanı Muhammed el Baradei'nin 3 Eylül'de kurum yönetim kuruluna İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin bir rapor sunacağını anımsatan Asefi, böyle bir rapora gerek olmadığını söyledi. Bundan sonra atacakları adım için AB ülkelerinin sergileyecekleri tutumu beklediklerini ifade eden Asefi, İsfahan'daki faaliyetlerin durdurulmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Asefi, Natanz'daki çalışmalara başlanmasının ise şimdilik söz konusu olmadığını, burada faaliyetlere başlama konusunun AB ülkelerinin tutumuna  bağlı olduğunu kaydetti. ''İsfahan'daki faaliyetlerde endişe edilecek bir durum yok'' diyen Asefi, İsfahan'da uranyum zenginleştirmenin söz konusu olmadığını, burada sadece uranyum dönüşümü yaptıklarını belirtti.    

İran'da İngiltere'ye protesto

İran'ın başkenti Tahran'daki İngiltere Büyükelçiliği, bir grup üniversite öğrencisi tarafından taş ve domates yağmuruna tutuldu. İngiltere'nin İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı çıkmasını protesto eden 300 kadar öğrenci, güvenlik güçlerinin önünde büyükelçiliğe domates ve taş fırlattı. Polis, öğrencilere müdahale etmedi. Göstericiler, "Büyükelçiliği işgal edip İngiliz casuslarını kovalım" diye bağırdı. İran'ın nükleer programı hakkında Tahran yönetimiyle görüşmelerde bulunan AB ülkeleri İngiltere, Almanya ve Fransa'nın yanı sıra ABD ve İsrail aleyhinde  slogan atan öğrenciler, İran'ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'ndan (NPT) çekilmesini istedi. İngiltere, Fransa ve Almanya ile birlikte, geçen Kasım ayından bu yana İran'dan nükleer silah yapmadığına dair garanti almaya çalışıyor. AB, geçen Kasım'da İran'ı uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması konusunda ikna etmiş, ancak Tahran, AB'nin kapsamlı işbirliği önerisini reddederek, İsfahan'daki nükleer tesislerini yeniden faaliyete geçirmişti.
  
Ahmedinecad kabinesini açıkladı  
  
İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, hükümet programını ve yeni kabine listesini meclise sundu. Ahmedincad'ın listesinde kamuoyunun fazla tanımadığı isimler ağırlıklı olarak yer alırken, listede daha önce bakanlık yapmış sadece iki isim bulunuyor. Yargı Erki sözcüsü Cemal Kerimirad Adalet Bakanı, Tahran Belediye Başkanvekili Ali Saidlu da Petrol Bakanı olarak yeni kabineye girdi. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin son hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak görev yapan Muhammed Rahmeti, aynı görevle, bir önceki hükümet üyelerinden yeni kabineye giren tek isim olurken, 1986-1989 yılları arasında Türkiye'de büyükelçilik yapan Manuçehr Mütteki Dışişleri Bakanı oldu. Ahmedinecad'ın listesinde, eski hükümetlere oranla din adamı sayısının az olduğu gözlenirken, kabinede önceki hükümetlerde olduğu gibi kadınlara yer verilmedi. Muhammed Hatemi'nin 8 yıllık cumhurbaşkanlığı sırasında, 3 cumhurbaşkanı yardımcısıdan biri kadındı. Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı ve üç cumhurbaşkanı yardımcısı için güvenoyu gerekmediğinden, Ahmedinecad bu isimleri daha sonra açıklayacak.   
  
21 ismin yer aldığı yeni kabine şöyle:   
      
    Dışişleri Bakanı: Manuçehr Mütteki   
    İçişleri Bakanı: Mustafa Purmuhammedi   
    Savunma Bakanı: Mustafa Muhammed Neccar   
    İstihbarat Bakanı: Gulamhüseyin Muhsini Ejei   
    Talim ve Terbiye Bakanı: Ali Ekber Eşeri   
    Adalet Bakanı: Cemal Kerimirad   
    Petrol Bakanı: Ali Saidlu   
    Maliye Bakanı: Davud Danişcaferi   
    Enerji Bakanı: Perviz Fettah   
    Sanayi ve Maden Bakanı: Ali Rıza Tahmasebi   
    Tarım Bakanı: Muhammed Rıza İskenderi   
    Ulaştırma ve Bilgi Teknololji Bakanı: Muhammed Süleymani   
    İskan ve Şehir Planlama Bakanı: Muhammed Saidikia   
    Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı: Muhammed Mehdi Zahidi   
    Yol ve Ulaştırma Bakanı: Muhammed Rahmeti   
    Ticaret Bakanı: Mesud Mirkazımi   
    Kültür ve İslami İrşad Bakanı: Muhammed Hüseyin Seffar Herendi   
    Sağlık Bakanı: Kamran Bakıri Lenkerani   
    Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı: Muhammed Cehrumi   
    Kooperatif Bakanı: Ali Rıza Ali Ahmedi   
    Sosyal Refahı Sağlama Bakanı: Mehdi Haşimi   
  
Meclisin, bir hafta içinde, bütün kabine üyelerini ayrı ayrı oylaması gerekiyor.    

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?