banner39

Sean Penn Seçimler İçin İran'da

Irak savaşı öncesi savaş karşıtı cephede yer alarak ABD Başkanı Bush ve İsrail lobisinin tepkisini çeken ünlü aktör Sean Penn gazeteci olarak gittiği İran'da cuma namazını izledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sean Penn Seçimler İçin İran'da
İslam Dünyası / Haber Merkezi

İran'da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri, dünyanın gözünü bu ülkeye çevirmesine neden oldu. 17 Haziran'da yapılması kararlaştırılan seçimler için şimdiden oteller dolmaya başladı. Uluslarası gözlemciler ve basın mensupları, seçim atmosferini yerinde izlemek için başkent Tahran'a akın ediyor. İran'a giden gazeteciler arasında Amerikalı ünlü aktör Sean Penn de var. Irak savaşı öncesi Bush karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen sinema sanatçısı Penn, San Fransisco Cronicle gazetesi adına İran seçimlerini izleyecek. Amerikalı yıldız, İran'a yaptığı ziyaretin içeriğiyle ilgili soruları yanıtsız bırakarak seçimlerle ilgili bir makale yazacağını açıkladı. Tahran'da kaldığı otelde ismini gazeteci Sean Justin Pean olarak yazdıran ünlü sanatçı, Tahran Üniversitesine giderek cuma namazını izledi. Sean Penn'in izlenimlerini kaleme aldığı bildirildi.

Irak savaşı öncesi savaş karşıtı cephede atkif olarak yer alan 2003'ün Oscar ödüllü Amerikalı yıldız Penn, savaştan 3 ay öncede Bağdat'ı ziyaret etmişti. Penn 2002’nin ekim ayında ise, “ABD medyasının savaşın tartışılmasına engel olduğunu gördüğü için” Washington Post’a ilan vererek savaş karşıtı görüşlerini deklare etmişti.

Sean Penn savaş karşıtı görüşlerinden dolayı Amerika'da İsrail lobisinin de oklarına hedef olmuş bir müddet Hollywood'da hiç bir film teklifi almamıştı. Penn'in babası yönetmen Leo Penn'de MC Carthy döneminde komünistlere jurnalleme yoluyla başlatılan cadı avını destek vermemiş bundan dolayı da uzun süre işsiz kalmıştı.

Seçim Öncesi Tansiyon Yüksek

Bu arada İran seçimlerine yaklaşırken şiddet olayları da zaman zaman yaşanıyor. Son olarak Kum kentinde reformcu aday Mustafa Muin'in yıllık seçim toplantısını basan bir grup, reformcu liderlerden Behzat Nebevi'ye saldırdı. Başıra darbe alan reformcu liderin beyninden yaralandığı açıklandı. İran polisi son saldırının seçim öncesi politikacılara yönelik gerçekleşen saldırılardan biri olduğunu açıkladı. Olayla ilgili bir açıklama yapan Behzat Nebevi, 30 saldırganın toplantıyı basarak kargaşa çıkardıklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?