banner39

Sebepsiz esaretinin 7.ayı

3 Özgür-Der üyesinin Kuzey Irak'ta maruz kaldıkları gözaltı hukuksuzluğu 6. ayını doldurdu!

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sebepsiz esaretinin 7.ayı

Özgür-Der üyesi 3 arkadaşımızın yaşadıkları gözaltı işkencesi sürüyor. Bugün itibariyle 7. ayına girmiş bulunan bu mağduriyetin ne zaman sonlandırılacağı şöyle dursun, ilgililerden arkadaşlarımızın neden tutulduklarına dair hala somut bir açıklama dahi alabilmiş değiliz. Irak Kürdistan Bölge Yönetiminin keyfi tutumu ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın umursamazlığı neticesinde bu büyük hukuksuzluk günler, haftalar derken tam altı koca ayı geride bıraktı.

Bilindiği gibi hukuksuzluk zinciri Diyarbakır Şubesi yöneticilerimizden Metin Demir’in 1 Haziran 2006 tarihinde Zaho sınır kapısından geçiş yaptıktan sonra gözaltına alınmasıyla başlamış ve ardından 18 Haziran’da iki arkadaşımızın daha gözaltına alınmasıyla sürmüştü. Metin Demir’in uğradığı mağduriyetin giderilmesi için hukuki girişimlerde bulunmak üzere gittikleri bölgede Özgür-Der Genel Merkez yönetim kurulu üyemiz ve Kudüs Dergisi editörü Mustafa Eğilli ile Diyarbakır Şubesi üyemiz M. Hasip Yokuş’un da gözaltına alınmaları keyfiliğin boyutlarını ortaya koymaktadır.

Şüphesiz arkadaşlarımızla birlikte Mehmet Zahit Pilatin isimli Diyarbakırlı bir işadamının da aylardır gözaltında tutulması keyfiliğin, hukuksuzluğun çapını açık biçimde ortaya koymaktadır. M. Zahit Pilatin’in suçu (!) Türkiye’ye dönmek için Erbil’den yola çıkan Mustafa Eğilli ve M. Hasip Yokuş’u arabasına almaktır! Tek başına bu olgu bile ortada ne büyük bir mantıksızlık, keyfilik ve zulüm olduğunu ortaya koymaya yeter!

Keyfiliğin ve hukuksuzluğun son bulması için aylardır Kürdistan bölge yönetimine yaptığımız başvurulara, çağrılara hala hiçbir somut karşılık alabilmiş değiliz. Aynı şekilde arkadaşlarımızın aylardır süren bu mağduriyetlerine karşın T. C. Dışişleri Bakanlığı da umursamaz tutumunu aynen sürdürmektedir. Monşer zihniyetiyle konu adeta unutulmaya terk edilmiş, sorun kapatılmıştır! Oysa bu büyük bir aldatmacadır. Yetkililer görmezden gelse de gerçek ortadadır: Hukuksuzluk devam etmekte, mağduriyet katlanmaktadır.

Özgür-Der olarak kardeşlerimizin maruz kaldıkları haksız ve zalimane uygulamanın bir an önce sona ermesi için dostlarımızın ve duyarlı tüm çevrelerin bugüne dek verdikleri destek ve ortaya koydukları çabalar için bir kere daha teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle bir kere daha ilgilileri harekete geçmeye ve arkadaşlarımızın ve yakınlarının yaşadığı bu büyük mağduriyeti sonlandırmaya çağırıyoruz.

Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?