Seçilirse 'Genç A Takımı' getirecek

CHP'nin Genel Başkan adayı Kılıçdaroğlu, ''A Takımı'' için de çalışmaya başladı.

Seçilirse 'Genç A Takımı' getirecek


Örgüt ve yönetimin bir bölümünden aldığı destekle Deniz Baykal'ın istifasıyla boşalan CHP Genel Başkanlığı’na aday olan Kemal Kılıçdaroğlu, ‘’A Takımı’’ için de çalışmaya başladı. Genel Başkan seçildiği taktirde, genç isimleri yönetime taşıyacak olan Kılıçdaroğlu’na partideki küskünlerden de destek geldi.

Kılıçdaroğlu, kurultayda delegelerin onayına sunacağı yönetim listesinin hazırlıklarına başladı. 80 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 12 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) listesine girecek isimler için Önder Sav’dan destek aldı. Partide Baykal’ın dönüşünü isteyen Genel Başkan yardımcısı Yılmaz Ateş ve ekibi ile  Kılıçdaroğlu’nu destekleyen iki ayrı grup oluştu.

Baykal’ın istifasıyla Sav ve Ateş arasında belirginleşen gerginlik, kurultaydan önceki son MYK toplantısında su yüzüne çıktı. Sav ve onun işaretiyle birçok milletvekili Kılıçdaroğlu’nu destekleyince, Baykal’ın gıyabında seçilmesini isteyen Ateş saf dışına çıkmış oldu. Bu gelişme CHP kulislerinde Baykal’ın geri dönmesini istemeyen Sav’ın “bir taşla iki kuş vurması” olarak değerlendirildi.

ETKİN VEKİLLERE ÖNCELİK
Kılıçdaroğlu, seçilmesi halinde yönetime taşınması muhtemel isimler arasında Tekin Bingöl, Şahin Mengü, Malik Ecder Özdemir, Atilla Kart, İsa Gök, Muharrem İnce, Ali İhsan Köktürk yer alıyor.  Kurultayla birlikte, CHP'nin yeni tüzüğü de yürürlüğe girecek. Genel Başkan yardımcılarının sayısı artacak. MYK’daki üye sayısı ise 15’e inecek. Bugünkü Genel Sekreterlik ise “Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı” olacak.

"CHP ailesinde küskünlüğe yer yok” diyen Kılıçdaroğlu’nun sözleri bir dönem Baykal’a ve mevcut yönetime muhalif olan küskünleri umutlandı. Baykal’ın karşısına aday olarak çıkan Haluk Koç ile muhalif çıkışları nedeniyle parti yönetimi ile ters düşen Hasan Güyüldar, Muharrem Kılıç, Feridun Ayvazoğlu, Ali Rıza Gülçiçek, Mahmut Duyan gibi eski milletvekilleri Kılıçdaroğlu’na destek verdi. CHP’yi 2011 seçimine götürecek olan yeni yönetim, CHP’den kopmuş isimlerle kurultay sonrasında buluşmayı amaçlayacak.

Kılıçdaroğlu, parti grubunun yanı sıra; çalışmalarıyla öne çıkan sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve üniversitelerden de yeni isimleri yönetim kadrosuna takviye edilebilecek. Yönetimde daha dinamik bir yapı isteyen Kılıçdaroğlu, birlikte çalışacağı yardımcılarını da bu esasa göre şekillendirecek.

Kaynak: Gazeteport

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 05:13
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
kerbela
kerbela - 11 yıl Önce

burda listede bulunan isimlerden birisi dikkatimi çekti malik bey hem karizmatik hem akıllı hemde nede olsa sivaslı sayın kılçtaroğlunun yanında tabiki yer almalıki güçlü olsunlar yürüyün be koçlar kim tutar sizi

banner39