banner39

Seçim bitti, açılımlar askıya alındı

Samsun İlkadım Belediyesi ilk meclis toplantısına bir üyenin başörtüsüyle katılması CHP'nin tepkilerine neden oldu.

Arşiv 11.04.2009, 01:18 11.04.2009, 05:24
Seçim bitti, açılımlar askıya alındı

Samsun'un İlkadım ilçesinde MHP'li Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın başkanlığındaki ilk meclis toplantısında başörtüsü tartışması yaşandı.

CHP'nin meclis üyesi Engin Abdik, toplantıya başörtüsüyle gelen AK Parti meclis üyesi Muradiye Ergin'e tepki gösterdi. Belediye meclisinin kamusal alan dahilinde olduğunu belirten Abdik, kılık kıyafete dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Abdik, "Kamusal alanda kılık kıyafet ile ilgili zorunlularlar var. Arkadaşlarımızın bu zorunluluklara uyup uymadığını Sayın Başkanım sizin takip etmeniz iyi olur" diyerek uyarıda bulundu.

Meclis üyesinin uyarısına ise İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş cevap vermedi. Daha sonra söz isteyen AK Partili meclis üyesi Av. Kerami Gürbüz, CHP'li Abdik'e "Demokrasilerde kişinin kılığı kıyafeti, düşüncesi ne olursa olsun, yönetimlerde temsil edilmeli, söz sahibi olmalıdır." diyerek cevap verdi.

Eleştrinin hedefi olan AK Parti meclis üyesi Muradiye Ergin ise herhangi bir açıklama yapmadı. Kısa süren tartışmanın sona ermesinin ardından Başkan Necattin Demirtaş, seçimlerde halkın iradesinin tecelli ettiğini hatırlattı. Siyasi kimliklerin bir tarafa bırakılıp ilçenin gelişmesi için çalışılması gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Enkaz edebiyatı yapmayacağız. Geçmiş geçmişte kaldı. Biz bundan sonra ne yapacağımıza bakacağız. Biz seçimler öncesinde de her şeyi yapacağız iddiasıyla göreve gelmedik. Bütçeye bakacağız, durumumuza göre iş yapacağız. En acil neyse ona öncelik vermek koşuluyla çözüm üreteceğiz, sözümüzü yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Komisyon üyelerinin seçimi için yapılan gizli oylamada meclis 1. başkan vekililiğine CHP'li üye Muhammer Esen, 2. başkan vekilliğine MHP'li üye Muhammer Muratoğlu seçildi. Ayrıca meclis katip üyeliğine MHP'li üye Bahri Çakır ve AKP'li üye Mehmet Aksu, encümen üyeliğine MHP'li üye İsmail Sevindik ve Sezai Onaran ile CHP'li üye Şule Köktener getirildi. İhtisas komisyonu üye seçimleri de partilerin meclisteki dağılımları oranında 2 MHP, 2 AKP ve 1 CHP'li üye şeklinde gerçekleşti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
i.keskiner 12 yıl önce
tek aklılı chp li vatandaşmış demeki,hememn gündemin en önemli konusunu seçmiş,samsunun ne sorunu varki türbandan başka.türkiyenin en önemli sorunu ne ise samsunun sorunuda türban, kamusal alan kadar başına taş düşsün emi,kendisi ile bir karşılaşsam ne iyi olur, gerçi dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur, ozaman dek ben tükrük biriktireyim suratı için, Kerami beye de ayrıca teşekkür ederim kendisinin duruşunu da çok yakından bilen biri olarak bu duruma dik durmasını beğendim. chp liler zaten çalışmak için değil çalışmalara takoz olmak için varlar.allah onları takoz olrak yaratmış beyinlerini. kendilerini fare sanan fil gibler mübarekler. Belediyenin çalışmlarını takip edeceğiz bakalım bay başkanın elinde sihirli değnek vardı ilkadımı ne hale getirecek göreceğiz.5 yılı kaybeetmekten korkuyorum boşa gidecek gibi görünüyor.sözleriyle zaten anlatmak istemiş. herşeyi yapıyorlardı ama bakıyorum,para varsa kasada yapacağız demezmi. ne açılım ama kimse bilmiyordu bunu.din gonun ahırıyı belediyeler çık halkı kandır,ondan sonra bütçeye bakacağız de, yürübe kim tutar sizi. samsunumuza yazık daha ilk gündem olarak paşartüsüyle başladık işe çözse çözse baş örtüsünü mhp çözer başından attırarak.chp de çomak sokar. ya aynı hamam aynı tas yeni bir sauna yaptıracak yokmu değişim değişim.halkın çoğunluğun isteğine göre kafanızı değiştirin. gerçi omuzunuzun üstünde kafa olmayınca neyi değiştireceksiniz ki. palyaço piyesi milleti baktır baktır, sizingibi başkan da bu millete kavaklılara haktır.evlerini yıkmazsın artık adamlar ne meziyetle yaptı.cağdaşlık ilericilik kümeslerde oturmakdan geçer....başertüsüne mani olmaktan geçer.
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?