banner39

Seçim bombası patladı, sokak ikiye bölündü!

Bugünkü Arap gazetelerinin en önemli haberi Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın dünkü konuşmasında erken seçim kararı aldığını ilan etmesi...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Seçim bombası patladı, sokak ikiye bölündü!

17 Aralık 2006 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Seçim bombası patladı, sokak ikiye bölündü!

 

Bugünkü Arap gazetelerinin en önemli haberi Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın dünkü konuşmasında erken seçim kararı aldığını ilan etmesi...

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin manşeti: “Hizbullah gibi..Hamas da sokağa iniyor”.

 

Haberde, Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ın erken seçim kararını açıklamasından sonra Hamas’ın taraftarlarını sokağa inmeye davet ettiği öne sürülüyor.

 

El-Fetih parlamento grubu başkanı Azzam El-Ahmed, Eş-Şarku’l-Evsat’a yaptığı açıklamada, erken seçimlerin bir kaç aydan önce yapılamayacağını söylemiş.

 

Haberde ayrıca Şam’da ortak açıklama yaparak erken seçim kararını reddeden Filisin direnişi liderlerine FKÖ Merkez Komitesi Genel Sekreteri Faruk Kaddumi’nin de katıldığı bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Azzam El-Ahmed, Faruk Kaddumi’yi direniş liderleriyle birlikte gördüğüne çok üzüldüğünü söylemiş.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinde yer alan bir haberde de, Filistin Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Redine’nin, direniş liderleriyle birlikte erken seçim kararına karşı ortak basın toplantısı düzenleyen Faruk Kaddumi’nin El-Fetih’i temsil etmediğini öne sürdüğü yazıyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesiyse, “Hamas erken seçimi başarısızlığa uğratmak için sokağa çıkıyor” başlığıyla verdiği haberde, erken seçim kararının ilanından sonra Gazze’de çatışmaların yaşandığını yazıyor.

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazatesinin konuyla ilgili haberinde ise seçim kararına karşı çıkan cephenin başında Faruk Kaddumi’nin olduğu ve İsrail’in erken seçim kararını desteklediği belirtiliyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin aynı habere seçtiği başlık ise şöyle: “Ebu Mazin, erken seçimlere çağırarak Heniye Hükümeti’nin karşısında beklenen bombasını patlattı”.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazatesi ise, “Erken seçim bombası Filistin sokağını ikiye böldü” başlığıyla haberi okuyucularına sunuyor.

 

 

Saddam’ın ordusu ve Baasçılar geri dönüyor

 

Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapılan ve Baas Partisi temsilcilerinin de katıldığı Uzlaşı Konferansı’nda konuşan Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, eski ordu mensuplarını yeni Irak ordusuna katılmaya davet etti.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Cezire gazetesi, haberi “El-Maliki, Saddam Ordusu mensuplarını vatanlarına hizmet için geri dönmeye çağırdı” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazatesinin bugünkü başmakalesinde de Irak’taki uzlaşma konferansı ele alınıyor.

 

“Uzlaşı birbiriyle savaşan Arap gruplarını bir araya getirebilecek mi?” sorusuyla başlayan makalede, Irak’ı hiç bir grubun tek başına yönetemeyeceğine dikkat çekiliyor ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin ilk defa Baasçılarla uzlaşı istediği belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin haberinde ise, 3. Uzlaşı Konferansı’nın açılış konuşmasında Nuri El-Maliki’nin, Amerika’nın Irak’ı işgalinden sonra ordudan kovulan tüm rütbelerdeki subayları yeniden orduya katılmaya çağırdığı yazıyor.

 

Haberde, El-Maliki’nin Irak Parlamentosu’ndan da anayasadaki Baas mensuplarını temizleme maddesini gözden geçirmesini talep ettiği belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l Evsat’ın haberinde ABD Başkanı Bush’un Irak’a 20 bin asker daha göndermeyi planladığı yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Sadr Hareketi parlamento grubu ile Irak Ulusal Diyalog Cephesi parlamento grubunun konferansı boykot etikleri bildiriliyor.

 

 

Arap Emirlikleri Meclisi’ne giren ilk kadın

 

Birle

şik Arap Emirlikleri’nin 40 sandalyeli palamentosunun yarısı seçimlerle belirleniyor. Dün bu seçimlerin Abu Dabi ve El-Fuceyra ayağı yapıldı ve ilk sonuçlara göre Emel El-Qubeysi Abu Dabi emirliği temsilcisi olarak parlamentoya girmeye hak kazandı.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, Emel El-Qubeysi’nin Abu Dabi’de seçime katılan 1048 seçmenin 265’inin oyunu aldığını yazıyor.

 

El-Hayat’ın konuyla ilgili haberinde belirtildiğine göre, El-Qubeysi, seçimi kazanmasının Arap Emirlikleri vatandaşlarının bilincini gösteren güçlü bir mesaj olduğunu söylemiş.

 

Arap Emirlikleri Meclisi’nin diğer 20 üyesi ise emirler tarafından atanacak.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesi seçimi “Emirlikler demokrasi kapısından geçti” başlığıyla haber yaparken, El-İttihad gazetesi seçmenlerin sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde sandıklara yöneldiklerini yazıyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?