Seçim sonuçları ABD'yi sarsıyor

Irak'ın işgalinin mimarlarından Rumsfeld Cumhuriyetçilerin seçim yenilgisinin ilanının ardından istifa etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Seçim sonuçları ABD'yi sarsıyor

Amerikan ordu personeli arasında dağıtılan bir grup gazetenin hafta başında Başkan George W. Bush'a çağrı yaparak görevden alınmasını istediği Savunma Bakanı Donald Rumsfeld istifa etti. Pentagon'da 6 yıldır bulunan Rumsfeld, Irak Savaşı'nın başlıca mimarlarından biriydi.

ABD Başkanı George W. Bush, Rumsfeld'in istifa ettiği yönündeki haberleri doğruladı. Bush, Rumsfeld'in yerine savunma bakanlığına aday gösterdikleri ismin Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'in eski başkanlarından Robert Gates olduğunu söyledi.

Dört gazetenin dün dağıtılan baskılarında yer alan yorumlarda, Rumsfeld’in komutanlar, askerler, Kongre üyeleri ve Amerikan kamuoyu gözünde itibarını yitirdiği yazıyor. Amerikan ordusu içinde dağıtılan bu gazeteler, ordudan bağımsız özel sektör tarafından işletiliyor.

Gazetelerdeki yorumlar ayrıca, Rumsfeld’in Irak stratejisinin başarısız olduğunu ve liderlik vasıflarını kaybettiğini belirtiyordu.

Bu dört gazeteden “Army Times” adlı gazetenin editörü Alex Neil, amaçlarının 7 Kasım seçimleri öncesinde seçmenleri etkilemek olmadığını söylemişti. Neil, Başkan Bush’un geçen hafta Rumsfeld’in görevde kalacağını açıklamasından sonra bu yazıyı yazmaya karar verdiklerini belirtmişti.

Yazılara tepki veren Beyaz Saray sözcüsü, bu yazıları “ikinci sınıf çalışma” diye nitelemişti. Savunma Bakanlığı yetkilileri ise, Irak’ta görev yapan komutanların görevlerine bağlı olduğunu ve Rumsfeld’i eleştiren komutanlar arasında bulunmadığını duyurmuştu.

Seçim sonuçları Bush yönetimini sarsıyor

Bush'un seçim yenilgisini faturasını Rumsfeld'de kesti. Kongre seçimleri ardından ilk açıklamalarını yapan Bush, seçimlerin çok şeyi değiştirdiğini ama Washington'un düşmanlarıyla yüzleşme kararlılığını değiştirmediğini söyledi.

Kongre seçimlerinde aldıkları yenilginin vurucu olduğunu söyleyen Başkan Bush, zaferin sorumluluk getirdiğini ve bu nedenle yasaların geçirilmesi için Demokratlar'la birlikte çalışacaklarını ifade etti.

ABD Başkanı Bush'un Cumhuriyetçi Partisi, kongre seçimlerinde 12 yıldır ilk kez Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu kaybetti.

Beyaz Saray, Bush'un üst düzey Demokrat siyasetçileri telefonla arayarak başarılarından dolayı kendilerini tebrik ettiğini açıkladı.

Temsilciler Meclisi'nin yeni başkanı olması beklenen Demokrat kongre üyesi Nancy Pelosi, Bush'un kendisine Demokrat Parti'yle işbirliği içinde çalışmak istediğini söylediğini ifade etti.

Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olacak olan Nancy Pelosi, Irak'a yeni bir yaklaşım getirilmesini istediğini söylemiş ve Donald Rumsfeld'in savunma bakanlığı görevine son verilmesi gerektiğini söylemişti.

Uzmanlar, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde etmenin Demokratlara, Irak'ta izlenen politikalara ilişkin soruşturma açmanın yanı sıra vergi ve sağlık sisteminde gözle görülür değişikliğe gitme imkânı vereceğini belirtiyor.

Senato ortada

Demokratlar aynı zamanda Senato'da da önemli bir kazanç sağladı.

Montana'da da Demokratlar'ın adayı Jon Tester'in seçimi kazanmasının ardından, Demokrat Parti'nin Senato'nun kontrolünü ele geçirmek için sadece bir sandalye daha kazanması gerekiyor.

Kongre
Senato'da Demokratlar'ın çoğunluğu sağlaması için bir sandalyeye ihtiyaçları kaldı

Sonuçların belli olmadığı tek eyalet olan ve yarışın kıyasıya geçtiği Virginia'da sayım işlemleri halen devam ediyor.

Virginia'da dün gece Demokrat partili Jim Webb zaferini ilan etmiş, ancak kendisini yüzde bir oy farkıyla takip eden Cumhuriyetçi rakibi George Allen itiraz etmişti.

Bir ara 2008 başkanlığı için adaylıklarda adı geçen Senatör Allen, önümüzdeki saatlerde bir hukuki mücadele başlatıp başlatmayacağına karar verecek.

Diğer eyaletlerdeki durum ise şöyle:

Connecticut'ta yeniden seçilen bağımsız senatör Joseph Lieberman, Demokrat Parti'ye yakın bir çizgi izleyeceğini açıkladı.

2008 yılında Demokrat partiden başkanlığa adaylığını koymayı düşünen Hillary Clinton, New York'ta bir dönem daha senatörlük hakkı kazandı. Indiana'da da Cumhuriyetçi Richard Lugar yeniden senötörlüğü seçildi.

Cumhuriyetçi Hollywood yıldızı Arnold Schwarzenegger da Kaliforniya valiliğine yeniden seçildi.

Minnesota'dan senatörlüğe seçilen Demokrat Keith Ellison, Kongre'nin ilk müslüman üyesi oldu.

Katılım oranları

Seçimlerde ABD Kongresi'nin iki kanadından Temsilciler Meclisi'nin tamamı, Senato'nun ise üçte biri yenileniyor. Ayrıca 36 eyalette valiler de seçiliyor.

Seçimlere Bush yönetiminden duyulan hoşnutsuzluk damgasını vurmuş görünüyor.

Katılımın yüksek olduğu seçim sonuçlarının ABD'de siyasi görünümü değiştireceği ve Başkan Bush'un görevdeki son iki yılının önceki yıllara kıyasla farklı olacağı görüşü dile getiriliyor.

Cumhuriyetçi Parti, Başkan Bush'un görevde olduğu son altı yıldır Kongre'nin iki kanadında da çoğunluktaydı.

Associated Press ajansı tarafından yaptırılan bir sandık çıkış yoklamasına göre, Amerikalıların üçte ikisi, Irak'taki gelişmelerin, oylarının yönünü belirlemede çok önemli olduğunu söylüyor.

Ama yine aynı yoklamaya göre, seçmenlerin yüzde 80'i ekonomi, yolsuzluk ve skandalların da oylarını belirlemekte önemli olduğunu belirtti.

 

İlgili haber:

Amerika'da Demokratların zaferi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?