banner15

Seçim Sonuçları İki Hafta Sonra

Irak halkı, ülkenin işgal sonrasındaki ilk kalıcı hükümetini seçmek üzere sandık başına gitti. Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçildi. Sonuçların iki hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Seçim Sonuçları İki Hafta Sonra

Irak halkı, ülkenin işgal sonrasında, bu kez geçici olmayan bir hükümet seçmek üzere sandık başına gitti. Yüksek seçim kurulu yetkilileri, katılım oranının yüzde 80’leri bulabileceğini belirterek seçimin başarısından duydukları memnuniyeti dile getirdi. İlk sonuçlar önümüzdeki günlerde, kesin sonuçlarsa iki hafta içinde açıklanacak. Ocak ayındaki seçimleri boykot eden Sünniler de, bu kez sandık başında gitti. Kürt ve Şii bölgelerinin yanısıra, Sünni kentlerinde de seçime katılım yüksek oldu. Sünniler, Ramadi ve Haklaniye gibi direnişçilerin güçlü olduğu yerlerde bile, seçime büyük ilgi gösterdi.
Felluce’de, yüzlerce kişi, ABD ile Şii ağırlıklı hükümeti iktidardan uzaklaştırmak amacıyla oy merkezlerine gitti. Türkmenler, bazı Kürtlerin oy kullanmak için çevre bölgelerden Kerkük’e gittiğini, bazılarınınsa birden fazla oy kullandığını söyledi. Seçimler, büyük ölçüde olaysız geçti. Musul ve Telafer’deki saldırılarda iki kişi ölürken, Bağdat’taki saldırıda can kaybı yaşanmadı.

Irak’ın önde gelen liderleri

Şii ittifakının yarışta yine birinci, Kürt ittifakınınsa ikinci gelmesi bekleniyor. Ancak hiçbir gruba tek başına iktidar şansı tanınmıyor. Yeni oluşacak meclis, geçici Ulusal Meclis’le aynı sayıda, 275 sandalyeden oluşacak ve 4 yıllığına seçilecek. Seçimde 18 vilayet, nüfusuna oranla milletvekili sayısı çıkaracak. Dolayısıyla bu sistemin, şu andaki geçici mecliste yeterince temsil edilemeyen Sünni Arapların lehine olduğu belirtiliyor. Seçimde 275 sandalyenin 230’u 18 vilayete nispi sistemle partilere dağıtılacak. Kalan 45 sandalye de bölgesel sandalye kazanamayan partiler arasında dağıtılacak.

Zebari: Demokrasi istiyoruz

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak seçimlerinin Iraklıların demokrasiyi ne kadar istediğini gösterdiğini söyledi. Zebari, “Seçimden sonra ne olacağının” sorulması üzerine ise “Bu son seçim Irak’ta diktatörlüğün bütün çivilerini sökmüştür. Bu ülkede bundan sonra diktatörlük olmayacaktır. Bu defa Sünniler de seçimlere yoğun olarak katıldı. Belki önceki gibi iki listeyle koalisyon kurulmayacak, belki de üç ya da dört liste olacak. Bizim ne istediğimiz açık. Önemli bir makamın mutlaka Kürtlere ait olması konusunda ısrarlıyız” dedi.

ABD ve NATO, seçimlere katılım oranından memnun

ABD ve NATO’nun, Irak’ta yapılan seçimlere katılım oranından memnun olduğu bildirildi. Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, alınan ilk bilgilere göre, Irak’ta seçimlere katılım oranının yüksek, şiddet eylemlerinin nispeten az olduğunu belirterek, “Bu, özgürlüğün ilerlemesi yönünde tarihi bir gün” dedi. McClellan, Irak halkının dünyaya, farklı geçmişe sahip tüm insanların, kendi liderlerini seçebilmeyi ve özgürlük içinde yaşayabilmeyi istediklerini gösterdiğini ifade etti.
NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer de Irak’ta seçimlere yüksek katılım oranını, ülkenin siyasi sürecinde ileriye doğru atılan önemli bir adım olarak nitelendirdi. Scheffer, seçimlerin Irak için dönüm noktası olmasını ve giderek birleşen ve barış içinde olan bir ülkenin temelini atmasını umduğunu belirtti.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48