banner39

'Seçimleri sabote etmeye geliyor'

Haniye, Rice'in Filistin Yönetimi'ne ziyareti, Filistin seçimlerinin sonuçlarını sabote etme girişimi olarak değerlendirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Seçimleri sabote etmeye geliyor'

Gazze'de, evinin bulunduğu Şati kampındaki Tevhid camisinde konuşma yapan Haniye, Rice'in Filistin Yönetimi'ne ziyaretini, Filistin seçimlerinin sonuçlarını sabote etme teşebbüsü olarak değerlendirdi.

"Ziyaret, seçim sonuçlarını sabote etmeyi amaçlayan Amerikan-Siyonist entrikalarının bir parçasıdır" diyen Haniye, Filistin halkının, sorunlarına dış müdahaleleri kabul etmeyeceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Filistin'e yaptığı ziyaretlerin hiçbirinde Filistin Başbakanı Haniye ile bir araya gelmedi ve sadece Ramallah veya Eriha gibi kentlerde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Haniye, Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulmasına yönelik görüşmelerin sürdüğünü de belirtti.

Filistin Başbakanı, bu arada Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'ye de çağrıda bulunarak, Irak'taki Filistinlilerin hayatını korumasını istedi.

Öte yandan, Lübnan'daki "Ad Düstur" adlı gazetenin, iyi haber alan kaynaklara dayanarak verdiği haberde, ABD Dışişleri Bakanının pazar günü görüşeceği Abbas'a Filistin ile ilgili yeni düşüncelerini aktaracağı öne sürüldü.

Aynı kaynaklar, Filistinli yetkililerde, Amerikan yönetiminin Filistin Devlet Başkanına karşı yükümlülüklerini yerine getirmesinde başarısız olduğu gerekçesiyle kötümserliğin hakim olduğunu da belirttiler, ABD yönetiminin, Filistin'in dondurulan ve 600 milyon dolara ulaşan vergi ve gümrük gelirlerinin serbest bırakılması sözü verdiğini hatırlattılar.

Filistinli kaynaklar gazeteye, ABD yönetiminin Başkanlık muhafızlarına iletilmek üzere milyonlarca dolarlık yardım yapacağına ilişkin haberleri de yalanladılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?