banner39

Seçmen listeleri askıdan iniyor

Anayasa paketi kapsamında 21 Ekim'de yapılacak referandum için muhtarlıklarda asılan seçmen listeleri indirliyor.

Arşiv 19.08.2007, 10:23 19.08.2007, 10:23
Seçmen listeleri askıdan iniyor

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketi için 21 Ekimde yapılacak halk oylamasında kullanılacak seçmen listeleri, yarın akşam saat 17.00'de askıdan indirilecek.

Güncellenecek seçmen listeleri, 22 Temmuz milletvekili genel seçimindeki listelerinden oluşacak.

Muhtarlık bölgesi askı listelerine veya daha sonra yapılan seçimlerde güncelleştirilen listelere herhangi bir sebeple yazılamamış olanlar, 21 Ekim 1989 tarihinde ve daha önce doğanlar, sürekli oturmak amacıyla başka bir muhtarlık bölgesine taşınanlar, kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunmayanlar, askerlikten terhis olanlardan listede kaydı bulunmayanlar, taksirli suçlardan hükümlü veya tutuklu olduğu halde listeye yazılmayanlar muhtarlıklara başvurabilecek.

Seçmen kütüğüne ilk kez kaydolacaklar, TC Kimlik Numarası'nı ibraz etmek zorunda olacak.

Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşlarıyla askeri öğrenciler listelere yazılamayacak.

Kimlik bilgilerinde yanlışlık olanlar muhtarlıklardaki seçmen bilgi düzeltme formlarını, yeni kaydolacaklar da kayıt formlarını TC kimlik numaralarına yer verecek şekilde dolduracak.

Listeler askıdan inip kesinleştikten sonra başka bir muhtarlık bölgesine taşınanlar ikametgah belgesiyle ilçe seçim kurullarına başvurarak, yeni listelere eklenecek.

Listelerde isimleri olduğu halde, o muhtarlık bölgesinde oturmadığı tespit edilen seçmenlerin kayıtları, ilçe seçim kurulu başkanının kararıyla dondurulacak.

Özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için özür durumları askı listelerinde gösterilecek.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?