banner15

Şehir Tiyatroları'ndan çocuk şenliği etkinlikleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tiyatrodan, sergiye, söyleşiden konsere kadar birçok etkinlik düzenliyor.

Şehir Tiyatroları'ndan çocuk şenliği etkinlikleri

 
Dünya Bülteni/Sıdıka Dağlı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çocuk Şenliği kapsamında tiyatrodan, sergiye, söyleşiden konsere kadar birçok etkinlik düzenliyor.

25 yıldır 13–23 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği Çocuk Şenliği kapsamında çocuk tiyatrosu topluluklarını sahnelerinde konuk eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, bu yıl pek çok farklı etkinlikle çocukları karşılıyor.

13 Nisan’da Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde gerçekleşecek gösteriyle açılışı yapılacak olan Uluslararası 26. Çocuk Şenliği, aynı gün saat 15.45’te başlayacak karnavalla çocukları karşılayarak 10 gün boyunca çocukları sahne ve fuayelerinde İstanbul’un çocuklarını İstanbul’un şenlikli yüzüyle tanışmaya çağırıyor.

Türkiye’nin çocuklar için tasarlanmış ilk sahneleri olan Kâğıthane Küçük Kemal ve Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahneleri’nin yanı sıra; Harbiye Muhsin Ertuğrul, Ümraniye Sahnesi ve Kadıköy Haldun Taner Sahneleri’nde tamamı ücretsiz 63 oyun gösteriminin yapılacağı şenlikte, pek çok çocuk tiyatrosunun yanı sıra Sırbistan, Bulgaristan, İran ve Azerbaycan’dan gelen toplulukların oyunları da İstanbul seyircisiyle buluşuyor.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması dolayısıyla bu yılki içeriğini kent ve çocuk ilişkisi merkezinde oluşturan Uluslararası 26. Çocuk Şenliği, farklı sahnelerde gerçekleştireceği 29 farklı atölyeyle çocukların kent yaşamına dair gözlemlerini ortaya koymalarına alan yaratırken, yeteneklerini geliştirecek farklı malzemelerle tanışmalarına da fırsat sağlıyor.

Şenlik kapsamında gerçekleştireceği tematik etkinlikler yoluyla İstanbul çocuklarının yaşadıkları kentin yapıları, efsaneleri, tarihi ve kültürü ile tanışmalarını, yaşadıkları sokağa, semte ve şehre farklı gözlerle bakmalarını sağlamayı amaçlayan Şehir Tiyatroları’nın Çocuk Tiyatrosu Birimi, farklı yaş grubu çocukların kent yaşamına dair gözlemlerini yansıtan sergileri de fuayelerinde ağırlıyor.

Atölyeler ve sergilerin yanı sıra; konserler ve video gösterimleriyle de çocukları sadece tiyatroyla değil, sanatın farklı disiplinleri ile buluşturmayı amaçlayan Çocuk Tiyatrosu, ebeveynleri de unutmuyor.

Bu yıl “Çaylı Simitli Söyleşiler” başlığı altında gerçekleştirdiği ebeveyn söyleşilerini, uzmanlar ve kuruluşlardan aldığı destekle şenlik içinde de sürdüren Çocuk Tiyatrosu Birimi, pedagojiden beslenmeye pek çok farklı başlıkta söyleşiyle, ebeveynlerin de çocuklarıyla birlikte aktif olarak şenlikten yararlanmalarını sağlamayı amaçlıyor.
13 Nisan tarihinde başlayacak olan etkinlikler 23 Nisana kadar devam ediyor. Ücretsiz olan etkinlikler hem çocukların hem de ebeveynlerin katılımına açık olarak düzenleniyor.

Çocuk şenliği etkinlikleri ile ilgili www.ibb.gov.tr adresinden detaylı bilgi alınabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 23:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35