Şehzade Orhan Efendi Kahire'de vefat etti

Osmanlı hanedan ailesine mensup Hasan Orhan Efendi, 64 yaşında Kahire'de vefat etti.

Şehzade Orhan Efendi Kahire'de vefat etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Osmanlı hanedan ailesine mensup hayattaki 25 şehzadeden biri olan Hasan Orhan Efendi, Mısır'ın başkenti Kahire'de vefat etti.

64 yaşında hayata gözlerini yuman Hasan Orhan Efendi, Sultan Reşad'ın torunu olan dedesi Mehmed Ziyaeddin Efendi ile babası Mehmed Nazım Efendi'nin 1924 yılının Mart ayında diğer hanedan üyeleri ile birlikte yurt dışına çıkarılmasından sonra, 1946 yılında Kahire'de doğmuştu.

Akrabası Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan alınan bilgiye göre, Kahire'deki Kasr El Maadi Hastanesi'nde bir müddettir beyin tümörü tedavisi gören Hasan Orhan Efendi, bugün Türkiye saatiyle 16.00 sıralarında, girdiği komadan çıkamayarak hayata veda etti.

Sultan İkinci Abdülhamid'in soyundan gelen Orhan Osmanoğlu'ndan edinilen bilgiye göre, şehzade, bir müddet önce tedavisi için 15 bin dolara ihtiyacı olduğunu bildirmiş, ancak Osmanoğlu'nun çeşitli işadamları ve bakanlar düzeyinde bu meblağı temin etme girişimleri sonuç vermemiş.

Hasan Orhan Efendi'nin babası Mehmed Nazım Efendi, 1984 yılında vefat etmiş ve Bakanlar Kurulu'ndan çıkan izinle dedesi Sultan Reşad'ın kabrinin bulunduğu Eyüp'teki türbe haziresine defnedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 12:05
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil İbrahim Akbulut
Halil İbrahim Akbulut - 11 yıl Önce

Bugün Taziyede görevli idik. Maalesef bir avuç insan katıldı. Sultan Hamid'in torunları taziye kabul ettiler. Hatim okuduk.
Osmanlı torunuyum diyenler neredeydi acaba? Üzücü. Hele ki böyle vefat eden birinin ardından!
Yarın pazar ve devam edecek taziye kabul bari yarın görebilsek!!!

banner39