banner39

Şeker hastalarına insülinsiz hayat umudu

Şeker hastalığının tedavisinde çığır açabilecek bir gelişmeye imza atıldı. ABD’de yürütülen araştırmada, “tip 1” şeker hastalığı olan hastalardan alınan kök hücrelerle vücudun kendi kendine insülin hormonu salgılaması sağlandı.

Arşiv 11.04.2007, 21:19 11.04.2007, 21:53
Şeker hastalarına insülinsiz hayat umudu

Yöntem sayesinde hastalar her gün kendilerine insülin iğnesi vurmak zorunda kalmayacak. Ancak uzmanlar en geç 8 yıla kadar kullanılmaya başlanacak bu tedavide erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Dünyada milyonlarca insan şeker hastalığıyla mücadele ediyor. ABD’li ve Brezilyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip ilk kez kök hücreleri kullanılarak hastaların vücudunun kendi kendine insülin hormonu üretmesini sağladı.

Bu sayede günde en az dört kez insülin iğnesi yapması gereken hastalar artık bu iğneler olmadan da yaşamlarını sürdürebilecek.

Araştırma ekibinden Chicago Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’den Dr. Richard Burt, “1. tip şeker hastalığı tedavisinin tarihinde ilk kez hastalar hiçbir tedavi görmeden, hiçbir ilaç kullanmadan normal kan şekeri düzeyine sahip olarak yaşadılar” dedi.

Brezilya’nın Sao Paulo Üniversitesi’nde yapılan araştırmada “tip 1” şeker hastalığı olan hastalara kendi kanlarından elde edilen kök hücreler nakledildi. Sonuçta, hastaların yüzde 99’u her gün enjekte ettikleri insülin iğnelerinden kurtulurken vücutları kendi kendine insülin hormonu salgılamaya başladı.

Tedavi şimdilik hastaları 3 yıla kadar insülin iğnelerinden uzak tutuyor. Ancak uzmanlar araştırmaların bu konuda gelişmelere gebe olduğunu vurguluyor. Tedavinin başarısı için erken teşhis büyük önem taşıyor.

Yöntemin yaygın kullanımı ise 5 ila 8 yılı bulması bekleniyor.

Şeker hastalığı, insülin eksikliğine ya da yokluğuna bağlı olarak kan şeker seviyesinin normalin üstüne çıkmasıyla ortaya çıkıyor.

Genellikle yaşam tarzı ve aşırı yemekten kaynaklanan “tip 2”nin aksine “tip 1” şeker hastalığı daha çok “genç tipi” şeker hastalığı olarak biliniyor.

Çoğunlukla 30’lu yaşlardan önce görülen hastalık, sık idrara çıkma, çok yemeye rağmen kilo kaybı, görme bozuklukları ve uyku hali gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Türk Diyabet Vakfı’na göre, Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 8’inin şeker hastası olduğu tahmin ediliyor.

NTV

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?