Şeker hastası Yunanlar'ın hayatı tehlikeye girebilir

Diyabet hastalarının en önemli insülin ilaçlarından birini üreten firma kesintileri protesto için Yunanistan'dan çekiliyor

Şeker hastası Yunanlar'ın hayatı tehlikeye girebilir

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan önemli insülin ilaçlarından birininin üreticisi olan şirket Yunanistan'dan çekileceğini açıkladı.

BBC'nin haberine göre, Danimarka kökenli Novo Nordisk, hükümetin bütün ilaç fiyatlarında yüzde 25 kesintiye gidilmesini öngören kararnamesine karşı çıkarak ülkeden çekileceğini açıkladı.

Yunanistan'daki Diyabetle Mücadele Derneği, ilaç şirketinin kararını ''acımasız bir kapitalist şantaj'' olarak niteledi.

Şirketin bir sözcüsü ise, fiyatlarda kesintiye gidilmesinin zarar etmelerine neden olacağını öne sürdü. Şirket ayrıca Yunanistan'daki yüzde 25 kesintinin diğer ülkeler tarafından da emsal olarak algılanmasından kaygılı.

Yunanistan, kamu borçlarını azaltma çabaları kapsamında ilaç maliyetlerini de düşürmeye çalışıyor. Uluslararası ilaç şirketleri ise, Yunan hükümetinin kendilerine milyarlarca euro borçlu olduğunu öne sürüyor.

Ama şirketin Yunanistan'dan çekilme kararı nedeniyle çok sayıda diyabet hastasının hayatını kaybetmesinden endişe ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39