banner39

'Şeker' her dakika 6 can alıyor

Dünyada her dakika 6 kişi, doğrudan ya da dolaylı olarak diyabet nedeniyle ölüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Şeker' her dakika 6 can alıyor

Uluslararası Diyabet Federasyonu (UDF), 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yayımladığı raporda, dünyada 200 milyondan fazla kişinin diyabet hastası olduğunu, her dakika 6 kişinin diyabet nedeniyle öldüğünü belirtti.

UDF Başkanı Profesör Pierre Lefevre, her yıl diyabet hastası sayısının 7 milyon kişi arttığını ve müdahale edilmezse bu hastalığın 350 milyondan fazla insanı vurabileceğini belirtti.

350 milyon kişinin yüzde 80’inin az ya da orta gelirli ülkelerde yaşadığını vurgulayan UDF, körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi, kalp-damar rahatsızlıklarına neden olan diyabetin, “zengin hastalığı olduğu” inanışının aksine, yoksulları çok daha fazla etkilediğine dikkat çekildi.

Güney Koreli araştırmacıların yakın zamanda İngiliz The Lancet dergisinde yayımlanan araştırmasında, Çin ve Hindistan’da 20 milyon diyabet hastasının olabileceği belirtilmişti.

Aynı dergide, önceki gün yayımlanan Finladiyalı bilim adamlarının araştırasında ise risk grubundaki kişilerin fiziksel aktivite yapması, beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve kilo vermesi ile tip 2 diyabet hastalığının azalmasının mümkün olduğu vurgulanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?