banner39

Sektörler, küresel krize çareyi buldu

Krize aldırmayarak ihracat yapan kimya sektöründe, yıllık bazda yüzde 30.1 oranında artış gösterdi.

Arşiv 14.01.2009, 13:44 14.01.2009, 13:44
Sektörler, küresel krize çareyi buldu

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

  Ekonomi yönetimi ihracatçının derdine çare bulmaya çalışıyor. 2007 yılını rekor ihracat artışıyla tamamlayan, geçtiğimiz yıl da kriz patlayana kadar her ay yeni bir rekora imza atan kimyacılar, küresel krize direnerek ekim ayında da yüzde 46,7 ihracat artışı sağlamayı başarmışlardı.

2008 yılında ise yeni Pazar arayışına girerek yakaladıkları ihracat hızını devam ettirmeye çalışıyorlar. Yıllık bazda artış olmasına rağmen aylık bazda ilk düşüş ise 2008 Kasım'ında gerçekleşti. Kasım ayı kimya ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 14,5 oranında düştü.

Aralık ayında ise sert bir düşüş yaşandı. 2007 yılı Aralık ayı ile 2008 Aralık ayı karşılaştırıldığında, düşüşün yüzde 44'e ulaştığı görüldü. Yıllık bazda ise kimya ihracatımız her şeye rağmen yüzde 30.1 artış gösterdi.

İHRACAT DOĞUYA KAYIYOR

Yerel para birimiyle ihracattan, pazarların korunmasının önceliğine kadar her gün bir açıklama geliyor Ankara'dan. Yakın komşularla ticaretin çözüm görülmesi ve Arap ülkelerinin ihracatımızdaki payının artması ise veriler incelendiğinde ortaya çıkan son durum.

Kimya sektörünün son üç yıllık verileri incelendiğinde, kimyasal madde ihracatımızın doğuya doğru kaymaya başladığı net olarak görülebiliyor.

2006 ve 2007 yılında Türkiye'nin kimyasal ihracatı yaptığı ilk 10 ülke sıralamasında adı bile geçmeyen Birleşik Arap Emirlikleri, büyük bir sıçrama yaparak dolar bazında yüzde 171 ihracat artışıyla 2008 yılında İtalya'dan sonra ikinci konuma yükselmiş durumda. İlk 10 sıralamasının bir diğer yeni ismi ise 10'uncu sıradaki Irak…    

OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN HEDEF AŞILDI

İKMİB'in (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği) Başkanı Murat Akyüz, 2008 yılı başında yıl sonu ihracat hedefini 12 milyar dolar olarak açıkladıklarını, yüksek performans nedeniyle yılın ilk yarısında 14 milyar dolara yükselttiklerini hatırlattıktan sonra, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Beklenmedik bütün olumsuzluklara rağmen, yıl sonu ihracat hedefimize ulaşmayı başardık. Kimya ihracatıyla geçen yıl ülkemize yaptığımız katkı, 13 milyar 595 milyon dolara ulaştı. Krizden çıkmak adına hızla pazar değişikliği yapıyoruz. Yüzümüzü doğuya çevirdik ama mevcut pazarlarımızı da kaybetmemek için ne gerekiyorsa yapıyoruz."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?