banner39

Sel felaketinde ölenler artıyor

Güneydoğu'daki sel felaketlerinde toplam 39 kişi öldü, 8 kişi kayboldu, 15 kişi yaralandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sel felaketinde ölenler artıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, sel felaketinde ölen 17 kişinin yakınlarını köylerinde ziyaret etti. Bakan Eker ve Özak, Diyarbakır Bismil İlçesine bağlı Meydanlı köyüne gelerek selde yaşamını yitiren 6 kişinin yakınlarını ziyaret etti ve geçmiş olsun dileklerine bulundu.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, daha sonra Mardin'in Savur ilçesine bağlı İşgören köyüne geçerek, burada çamura saplanan minibüsün sele kapılması sonucu ölen 11 kişinin taziyesi için kurulan çadırı ziyaret ettiler. Bakan Eker ve Özak, daha sonra helikopterle Şanlıurfa'ya hareket etti.

39 ölü, 8 kayıp, 15 yaralı

 

Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen sel felaketlerinde toplam 39 kişi öldü, 8 kişi kayboldu, 15 kişi yaralandı. Sel felaketi nedeniyle Mardin'in Savur ilçesi, Batman, Diyarbakır'ın Çınar ve Bismil ilçeleri, Silopi, Şırnak, Şanlıurfa'nın merkeze bağlı Körkuyu köyü, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Karataş köyü, Kilis ve Şırnak'ın Uludere ilçesinde 38 kişi ölmüş, 7 kişi kaybolmuş ve 15 kişi yaralanmıştı.


Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki sel felaketinde kaybolanlardan 5 yaşındaki Mehmet Hasan Tunç'un cesedi, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulundu. Böylece Batman'da ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde de Abdulkerim Meskin (7), Yenituran ve Yeşilkent mahallerini birbirine bağlayan köprüden geçerken, Çağçağ Deresi'nin yükselmesiyle sel sularına kapılarak kayboldu.


Mersin'de etkili olan sağanak yağışta Müftü Deresi'nde sürüklenen odunları almak isteyen Abdulkadir Akbulut'un (54) da suya düşüp akıntıya kapılarak kaybolduğu bildirildi.

 

Bölgeden yürek yakan kareler

 

Özellikle Güneydoğu'da etkili olan sağanak yağışla birlikte gelen sel felaketinin yürek dağlayan görüntüleri saniye saniye kameralara çekildi. Selin vurduğu Diyarbakır'da ismi belirlenemeyen bir çocuğun cesedi ise evinden tam 12 kilometre uzakta bir tarlada bulundu.


Güneydoğu'da etkili olan sel ile birlikte bilanço ağır olurken, felaketin ilk görüntüleri ise yürekleri dağladı. Çınar İlçesi'nde kurtulmak için evinin damına çıkan ve son anda çocuklarının yanında olmadığını fark eden anne Muhterem Gül (38), çocukları Agit (4) ve 6 aylık bebeği Reyhan Gül'ü almak için aşağıya indi. Annenin aşağıya indiği sırada ise çamur deryası evin içine girince anne ve iki çocuğu çamurda boğularak hayatını kaybetti. Ekiplerin anne ve iki çocuğunun cesetlerini çamur deryasından çıkartma anı ise yürekleri dağladı. 

 


 

 

.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?