banner39

Sel suları 3 bin el yazmasını yuttu

Türkçe, Farsça ve Arapça kitaplar 3 bin civarında el yazmasının kurtarılması için herkes seferber oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sel suları 3 bin el yazmasını yuttu

Batman'daki sel felaketi, İluh Deresi kenarındaki Şeyh Maruf'un kütüphanesini büyük ölçüde tahrip etti. 10 bin kitabın bulunduğu kütüphane binasının tavanına kadar yükselen sel suları başka bir yerde bulunmayan 3 bin kıymetli eseri de yuttu.

Çamur deryası içinde kalan eserler arasında Osmanlı dönemine ait el yazması Türkçe, Arapça ve Farsça kitaplar bulunuyor. Eserlerin maddi değerinin ölçülemediğini belirten Şeyh Maruf'un kardeşi Tahir Yıldırım, 60 yıllık bir birikimin yok olduğunu ifade etti. Bölgedeki âlimlerin başvuru kaynağı olan kütüphanenin bir benzerinin daha bulunmadığı belirtilirken, kitapların kalanlarını kurtarmak için 15 gönüllü vatandaş kolları sıvadı.

Eserleri çamurdan temizlemek için dama çıkartan vatandaşlar, sel sularında ıslanan bu tarihî kitapları elden geçiriyor. Vatandaşlar, bir yandan çamur deryası içinde kalan kitapları temizliyor, bir yandan da ıslak olanları havalandırarak kurutmaya çalışıyor. Ayrıca farklı illerden insanlar da kütüphanedeki kitapların kurtarılmasına katkıda bulunmak için Batman'a geldi.

Şeyh Maruf Kütüphanesi'nin imdadına Balıkesir'den Batman'a gelen 15 kişilik ekip yetişti. Kitapların kurtarılması için gönüllü olarak çalışmaya başlayan ekip, selden zarar gören kitapların yok olmasına gönüllerinin razı olmadığını belirtiyor. Yağmur yağması halinde tüm emeklerinin boşa gideceğini korkusun yaşayan İbrahim Kuzyaka, "Kurtarabildiğimiz kitapları temizledik. Damın üstüne binlerce kitabı kuruması için bıraktık. İnşallah yağmur yağmaz. Kitapların üstünü örtmek için naylon aldık, fakat ne kadar korur bilemiyoruz. İnşallah yaptığımız çalışmalar boşuna gitmez." diyor. Şeyh Maruf'un kardeşi Tahir Yıldırım "Kütüphanede 50-60 yıllık bir birikim vardı. Hiçbir yerde olmayan yaklaşık 3 bin kitap vardı. " dedi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?