Selin vurduğu Ağrı'da okullar tatil, yollar kapalı-FOTO

Sel felaketinin tesilm aldığı Ağrı'da okullar 3 gün tatil edildi, iki Bakan bölgeye hareket etti.

Selin vurduğu Ağrı'da okullar tatil, yollar kapalı-FOTO

 

Ağrı'da meydana gelen sel felaketinin ardından okullar 3 gün tatil edilirken selin zararının karşılanması için valiliğe 1 milyon TL gönderildi. Ağrı-Van ve Ağrı-Erzurum karayolları da geçici olarak trafiğe kapatıldı.

Ağrı'da dün gece etkili olan yağmur sonucu oluşan sel nedeniyle şehir merkezinde eğitim ve öğretime 3 gün süre ile ara verildi. Milli Eğitim Müdürü Turgut Koçak, okulların pazartesi günü eğitime başlayacağını açıkladı. 

BAKANLAR AĞRI'DA 

galeri.20090713122502..jpgAğrı'da dün gece etkili olan sağanak yağış sonucu meydana gelen sel felaketini yerinde incelemek üzere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakanlık'a ait özel Ata uçağıyla Erzurum'a geldi. Bakanlar ve beraberindeki Ağrı milletvekilleri buradan karayoluyla Ağrı'ya hareket etti.

Sel baskınları ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kendisinde detaylı bir bilgi olmadığını ifade ederek, "Gidip ilk incelemeleri yapacağız. Sel baskınlarından sonra genelde ben de o bölgelere geçiyorum. Çünkü özellikle şehir şebeke suları ve vatandaşların kullandığı diğer sulardaki hijyenle ilgili meseleyi yakından takibe alıyoruz. Ankara'da bu konuyla ilgili 3 halk sağlığı uzmanı bugün Ağrı'ya intikal etmiş olacak. Bu arkadaşlarımız Sağlık Bakanlığı'nın acil afetlerde kullandığı uçakla Erzurum'a intikal edecek. Bu şekilde çalışmalarımız devam edecek. Devletimiz Ağrılı kardeşlerimizin yanında olacaktır. Bu doğrultuda Başbakanlık da bir yardım gönderdi." diye konuştu.

AĞRI - VAN KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI Ağrı'da meydana gelen sel felaketi nedeni ile Ağrı-Van Karayolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Sel nedeni ile Tutak ilçesinin Ağrı ile irtibatının kesildiğini belirten Tutak Belediye Başkanı Bülent Osman Osmanağaoğlu, 40 evin sular altında kaldığını söyledi. İlçenin alt yapısının ciddi tahribata uğradığını dile getiren Osmanağaoğlu "Selden dolayı ilçemiz büyük zarar gördü. Tüm imkanlarımızı kullanarak vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE AĞLARKEN ANNESİNİ GELEN KEPÇEDE BULDU 

Bu arada Ağrı'nın Yüzüncü Yıl Mahallesi'nde sel sularında mahsur kalan annesi için ağıtlar yakarak gözyaşı döken şahıs, Ağrı Belediyesi'ne ait kepçe içerisinde annesini görünce gözyaşlarına boğuldu.

 Selin yaşandığı sabah saatlerinde koşarak sel bölgesine gelen ismi öğrenilemeyen şahıs gözyaşları dökerek ağıtlar yaktı. Çevredeki vatandaşların teskinleri ile duran şahıs karşıdan gelen belediye kepçesini merakla bekledi. Yolun kenarına yaklaşan kepçeye koşarak yaklaşan şahıs annesini kepçe içerisinde görünce sevinç gözyaşlarına boğuldu.  

KIZILAY'DAN 3 SEYYAR MUTFAK

Ağrı'da yaşanan sel felaketinin ardından 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Türk Kızılayı tarafından kentin çeşitli noktalarına 3 seyyar mutfak kurulduğu bildirildi.

Sel felaketi nedeniyle evleri zarar gören 100. Yıl Mahallesinde yaşayan 50 kişilik grup, Valilik önünde toplandı. Mahallelerine yardım yapılmadığını öne süren vatandaşların taşkınlık çıkarması ve Vali Vekili Murat Güven ile görüşmek istediklerini belirtmesi üzerine, Valilik önünde güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet ekipleri, vatandaşları dağıtmaya çalıştı.

Olay yerine gelen Emniyet Müdürü Naci Kuru, vatandaşları sağ duyulu olmaya davet ederek, aralarından seçilen 6 temsilcinin Vali Vekili Güven ile görüşmesini sağladı.

Vali Vekili Güven görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sel felaketinin ardından kentteki tüm kuruluşların yaraların sarılması için seferber edildiğini belirterek, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Türk Kızılayı tarafından kentin çeşitli noktalarına 3 seyyar mutfak kurulduğunu söyledi.

HÜKÜMET SEL MAĞDURLARI İÇİN 1 MİLYON LİRA GÖNDERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ağrı'da meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak Vali Mehmet Çetin'den bilgi aldı. Erdoğan, selin yol açtığı zararın karşılanması için Ağrı Valiliği emrine 1 milyon TL gönderilmesini de istedi.

SELİN VURDUĞU AĞRI'DA KRİZ MASASI KURULDU 


Ağrı'da meydana gelen sel felaketinin ardından Ağrı Valiliği tarafından kriz masası oluşturuldu.

Gece boyunca çalışmalarına devam eden Belediye ekipleri kepçelerle insanları kurtarmaya devam ederken, Ağrı Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan, AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan bölgede incelemelerde bulundular. Şehrin alt yapısının ciddi anlamda zarar gördüğünü belirten Başkan Arslan, tüm imkanları seferber ederek çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Acil Afet Fonundan 300 bin lira para aktarıldığını ifade eden AK Parti Milletvekili Fatma Salman Kotan, tüm bölgelere ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi. Yağışın kesilmesi ile birlikte sulara karışan malzemelerini toplamaya çalışan vatandaşlar, yetkililerden yardım istediler.

 

Kaynak: Ajanslar 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 16:07
banner53
YORUM EKLE

banner39