Şemdin Sakık'a suikast girişimi

Şemdin Sakık, geçtiğimiz günlerde cezaevinde maruz kaldığı suikast girişimini mektupla anlattı.

Şemdin Sakık'a suikast girişimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Şemdin Sakık, ocakta Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden Can Dündar'a yazdığı mektupta nasıl suikast girişimine maruz kaldığını anlattı.

Can Dündar, Sakık'ın kendisine gönderdiği mekupta yer alan iddiaları şöyle anlatıyor:

"Bombalı maket
Muhtemelen o mektubu kaleme alırken masasının üzerinde bir gemi maketi duruyordu.
Bir itirafçı adayından gelmişti maket...
Bir süredir onunla da yazışıyordu. Hatta ondan bir de resim çerçevesi hediye almıştı. O da eski PKK’lıydı. Yargılanma aşamasında itirafçı olmak için başvurmuş, ama reddedilmişti. Geçenlerde de müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
Sakık’la yakınlaşmayı başarınca ona bir maket gemi yaptı. Prize takılınca ışıkları yanan cinsten bir maketti bu... Ama içinde, prize takılınca devreye giren bir patlayıcı düzeneği vardı.
Sakık gemiyi odasına koydu, ama -belki de bahsettiğim karanlık sevdası yüzünden- prize takmadı.
Suikastçı ise 6 gün sonra, suikast planını ihbar etti.
Bomba uzmanları hemen Sakık’ın koğuşuna gidip maketi inceledi. Doğruydu. İçinde bir bomba düzeneği vardı ve Sakık prize takmış olsa artık hayatta olmayacaktı.
Suikastı planlayan PKK’lı derhal sorguya alındı.
Dağda Şemdin’i “hain” olarak tanıttıklarını anlattı:
“Ama o kadar iyi korunuyor ki, kimse onu cezalandıramaz” deniliyordu. İşte bu efsaneyi yıkmak, cezalandırmanın her koşulda mümkün olduğunu kanıtlamak istemişti. Ama ne olduysa, son anda vazgeçmişti.
Suikastçı derhal Ankara’da bir cezaevine nakledildi. Sakık’ın koruma önlemleri artırıldı. Olayla ilgili soruşturma açıldı. Suikast emrini kimin vermiş olabileceği araştırılıyor. “Reklam amaçlı” bir eylem olup olmadığı da soruşturuluyor"

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 10:58
banner53
YORUM EKLE

banner39