banner39

Şemdinli çavuşu cinayetten tutuklandı

Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına adı karışan Uzman Çavuş Tanju Çavuş, başka bir cinayetten tutuklandı.

Arşiv 23.05.2008, 07:54 23.05.2008, 09:49
Şemdinli çavuşu cinayetten tutuklandı

 

Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına adı karışan Uzman Çavuş Tanju Çavuş, Isparta'da 1 Nisan'da kayıbolan müteahhit işadamını tasarlayarak öldürme suçlamasıyla tutuklandı. 2 ay önce kaybolan işadamının cesedi tüm aramalara rağmen bulunamadı.

ÇAVUŞ'U TELEFON KAYITLARI ELE VERDİ

Otomobilini satmak için 1 Nisan'da Eğirdir'e giden ve kendisinden bir daha haber alınamayan müteahhit Salih Uçar'ın ailesi polise başvurarak yardım istedi. İşadamını bulmak için araştırma başlatan polis Kayıp Salih Uçar'ın otomobilini satmak çin Eğirdir'de Caner Altan'la buluştuktan sonra yanında bulunan bir kişi ile ayrıldığını ve kendisinden bir daha haber alınamadığını tespit etti. Valiliğin açıklamasına göre Uçar'ın otomobili, Aydın'ın Söke ilçesinde bulundu. Araçtaki Caner Altan ile Filiz Yamaç, 2 Nisan'da gözaltına alınıp sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

Araştırmayı derinleştiren polis, telefon kayıtlarında Altan ve Yamaç'ın Şemdinli olayına adı karışan Uzman Çavuş Tanju Çavuş'la irtibatını tespit etti. Bunun üzerine Caner Altan, Filiz Yamaç ve Erol Könü yeniden gözaltına alınarak tutuklandı. Caner Altan ilk ifadesinde, kayıp Salih Uçar'ı tanıdığını, kendisinden 07 CST 45 plakalı otoyu 26 Mart'ta satın aldığını ve aldığı oto karşılığında kendisine kese içerisinde 150 adet eski sikke altını anlattı.

SORGUDA İTİRAF

Altan, Dağ Komando Okulu'nda Uzman Çavuş Tanju Çavuş'u daha önceden tanıdığını belirterek konuyu kendisine anlattığını belirtti. Altan ifadesinde 'Tanju, kendisine, alışveriş sonrası Salih Uçar'ı yakalatmak istediğini söyledi. Olay günü Tanju Çavuş resmi kıyafetli olarak Hayalkent Kafe'ye geldi. Ben oradan uzaklaştım. Kayıp Salih Uçar'ı bir daha görmedim. Uçar'ı son olarak Tanju Çavuş ile birlikte gördüm' dedi.

İfadeler üzerine polis, Tanju Çavuş'u Söke'de önceki gün gözaltına aldı. Çavuş ve diğer zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çavuş'un 150 tarihi altın sikke için Salih Uçar'ı öldürdüğü iddia edilirken, Uçar'ın cesedi öldürüldüğünün anlaşılmasının üzerinden 5 gün geçmesine rağmen bulunamadı.

KALABALIĞA ATEŞ AÇMIŞTI

Şemdinli'de 9 Kasım 2005'te Umut Kitabevi'nin bombalanmasından sonra iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda halkın üzerine ateş açılan Doğan marka aracın Jandarma Uzman Çavuş Tanju Çavuş'un eşi üzerine kayıtlı olduğu belirlenmişti. Çavuş, Hakari Ağır Ceza Mahkemesi'nde meşru müdafa sınırının aşılması suretiyle 2 kişiyi öldürmek ve silahla 5 kişiyi yaralamak suçlamasıyla yargılananmış ve ilk duruşmasında tahliye olmuştu. Çavuş mahkemede "Silahımı kullanmamış olsaydım, ben, eşim ve çocuklarım şu an yaşamıyor olurduk" diyerek kendisini savunmuştu.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?