banner39

Şemdinli Savcısına tazminat şokları

Şemdinli iddianamesiyle gündeme gelen ve meslekten de ihraç edilen Sarıkaya, şimdi de tazminat davalarının mağduru.

Arşiv 20.05.2008, 08:56 20.05.2008, 10:17
Şemdinli Savcısına tazminat şokları


Şemdinli olayından sonra hazırladığı iddianameyle dikkatleri çeken ve çok geçmeden görevinden uzaklaştırılan eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, tazminatlarla boğuşuyor. Sarıkaya, son olarak 10 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildi.

Şemdinli iddianamesinde adı geçen eski Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başsavcısı Nihat Çakar, eski savcı Sarıkaya ve Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ'a açtığı davada 10 bin YTL tazminat kazandı. Çakar'ın başsavcı vekili olduğu Kadıköy Adliyesi'nde dava açması ve kazanması tartışmalara sebep oldu. Davalılar Sarıkaya ve Altındağ'ın itirazları ise mahkemece reddedildi. Nihat Çakar, Altındağ'a 50 bin, Sarıkaya'ya 10 bin YTL manevi tazminat davası açmıştı. Geçen hafta sona eren davada mahkeme, Sarıkaya ve Altındağ'ı 5'er bin YTL tazminata mahkum etti. Tazminatı az bulan Nihat Çakar, kararı temyiz edecek. Şemdinli iddianamesinde komutanların adını geçirmesiyle gündeme gelen ve ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından meslekten ihraç edilen Ferhat Sarıkaya, şimdi de tazminat davalarının mağduru oluyor. İddianame nedeniyle daha önce Şırnak Jandarma Alay Komutanı Albay Habib Doğar ve Tümgeneral Nuri Ali Karababa'ya 5'er bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkum olan Sarıkaya, son olarak Kadıköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nihat Çakar'a 5 bin YTL tazminat ödeyecek. Çakar, işadamı Mehmet Ali Altındağ'ın Şemdinli iddianamesinde yer alan ifadelerinde Diyarbakır DGM başsavcısı olarak görev yaptığı dönemde astsubay Ali Kaya'yı koruduğu, sahte belge düzenlediği ve PKK yandaşlarıyla işbirliği yaptığı şeklinde suçlamalarla karşılaşmıştı. İddianamede kamuoyunda 'çeteci, rüşvetçi, emniyet müdürünü öldürten, sahte evrak düzenleyen bir kişi olarak tanıtmaya çalışılmakla' suçlandığını ileri süren Çakar, Sarıkaya'ya 10 bin YTL, Altındağ'a da 50 bin YTL manevi tazminat davası açmıştı. Çakar'ın, başsavcı vekili olarak görevli olduğu Kadıköy Adliyesi'nde dava açması davalıların itirazlarına neden olurken, Sarıkaya ve Altındağ, davaya bakan Kadıköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin yetkisiz ve görevsiz olduğunu ileri sürmüştü.

Dava İstanbul'da değil, Van'da açılmalıydı

Ferhat Sarıkaya, mahkemeye sunduğu dilekçede olayın haksız fiil kapsamında değerlendirilip yasaya göre fiilin meydana geldiği yer ya da davalının ikametgah adresindeki mahkemelerde dava açılması gerektiğini bildirmişti. Bu nedenle davanın, dava konusu olayın gerçekleştiği yer olan Van'da açılması gerekirken İstanbul'da açıldığına dikkat çeken Sarıkaya, davada yetkisizlik kararı verilerek dosyanın Van'a gönderilmesini istemişti. Ancak eski savcı Sarıkaya'nın bu talebi dikkate alınmadı. Geçtiğimiz hafta davanın son duruşması yapıldı. Sarıkaya ve vekilinin bulunmadığı duruşmaya Atındağ'ın avukatı Zeynep Şükran Canoruç ile davacı Çakar'ın avukatı Sedat Küçükyılmaz katıldı. Altındağ'ın avukatı, davanın reddini istedi. Kadıköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Murat Coşan, Sarıkaya ve Altındağ'ı 5'er bin YTL tazminat ödemeye mahkum etti. Çakar ve Altındağ'ın avukatlarının kararı temyiz edecekleri öğrenildi. Başsavcı Vekili Çakar ise kanuni hakkı olduğu için Kadıköy Adliyesi'nde dava açtığını belirtti.

Kaynak: Zaman

 

 

banner53
Yorumlar (1)
Münevver Birgül 13 yıl önce
Dava Kadiköy'de degilde, Van'da acilsaydi, TR'deki tarafsiz ve bagimsiz yarginin verecegi karar daha mi farkli olacakdi ?
Yoksa......
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?