banner39

Sen misin İsrail'i eleştiren!

Konferansları iptal edilen, protestoların hedefi olan Yahudi kökenli tarihçi, bir de 'Yahudi düşmanlığıyla' suçlandı!

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sen misin İsrail'i eleştiren!

ABD’de İsrail’i eleştirerek, “Filistinlilerle İsraillilerin, iki toplumlu, laik bir devlette birleşmelerini” öneren tarihçi Tony Judt “cadı avının” hedefi haline geldi. Judt, 2003 yılında ABD’nin önde gelen dergisi “The New York Review of Books” (NYRB) ve Sunday Times gazetesinde İsrail’i eleştiren bir yazı yazdı. Tarihçi yazısında, Yahudi şeriatıyla yönetilen İsrail’in yerine, “Filistinlilerle birlikte iki toplumlu, laik bir devlet kurulmasını” önerdi.

Yahudi kökenli İngiliz tarihçi Tony Judt böylece, Yahudi lobisinin hedefi haline geldi. Bu yıl içinde de, Harvard Üniversitesi’nden Stephen Walt ve Chicago Üniversitesi’nden John Mearsheimer, ABD’deki İsrail lobisini eleştiren bir deneme yayınladılar. Judt, bu yazıyı desteklediğini açıklayınca, 2003’te yarım kalan “cadı avı” yeniden canlandı.

Judt’un geçen ay New York’taki Polonya Konsolosluğu’nda katılacağı söyleşi, başlamasına bir saat kala iptal edildi. İptalin gerekçesinin, Hakaret Karşıtları Derneği ve Amerikan Yahudi Komitesi adlı kuruluşların başvuruları olduğu belirtildi.
Derneğin Başkanı Abraham Foxman, konsolosluğu kendilerinin aradığını kabul etti ama konuşmasının iptal edilmesini talep etmediklerini savundu.

Polonya Konsolosu Krzysztof Kasprzyk, Yahudi lobisinin baskılarını tarif ederken, “Gelen telefonlar gayet nazikçeydi, bunlar ince bir baskının denemeleri olarak yorumlanabilir” dedi. Judt ise, Polonya’nın Yahudi topluluklarıyla tarihsel bir bağı olması nedeniyle bu konuda çok hassas olduğunu belirtti.

Tony Judt’un New York Katolik Koleji’nde Yahudi soykırımı üzerine vereceği konferans da, soykırımdan kurtulanların da içinde bulunduğu bir Yahudi topluluğu tarafından “basılacağı” endişesiyle iptal edildi.

Akademisyenlerden destek

NYBR’nin geçen haftaki sayısında yayınlanan Judt’a destek yazısına, 100’den fazla tanınmış akademisyen imza attı. Yazıda, “Polonya Konsolosluğu ifade özgürlüğü sağlamakla yükümlü değildir. Fakat ABD’de oyunun kuralları vatandaşları, açık tartışmayı bastırmak yerine teşvik etmeye yükümlü kılar.”

Judt, baskı ve engellemelere cevap olarak, 4 Aralık günü New York’ta “Açık toplumlarda ifade özgürlüğü ve oto-sansür” başlıklı bir konferans verecek. “Kendinden nefret eden bir Yahudi, komplo teorisyeni ve anti-semitist olmakla suçlandım” diyen Judt, absürd olarak nitelediği bu suçlamaların, “İsrail’i eleştirdiklerinde Yahudi olmayanların başlarına neler gelebileceğinin göstergesi” olduğunu söyledi.

Oxford ve New York üniversitelerinde 20 yılı aşkın süredir Avrupa tarihi profesörlüğü yapan Judt’un son kitabı, “Savaş Sonrası: 1945 Sonrası Avrupa Tarihi” (Postwar: A History of Europe since 1945) adını taşıyor.

 

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?