banner39

Sen Nehri'ndeki Ben Gurion rıhtımına Paris tepkisi-FOTO

Paris belediyesinin Sen Nehri üzerinde yapılan rıhtıma İsrail'in kurucusunun ismi verildi, Parisliler tepki gösterdi

Arşiv 16.04.2010, 12:04 16.04.2010, 12:18
Sen Nehri'ndeki Ben Gurion rıhtımına Paris tepkisi-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris'in en önemli simgelerinden Sen Nehri üzerinde yer alan bir rıhtıma ve yürüyüş yoluna, belediye başkanını tüm itirazlara rağmen İsrail'in kurucusu David Ben Gurion'un isminin verilmesi tepkilere neden oldu.

Kararı alan Paris Belediye Başkanı Bertrand Delano, halktan gelen tüm tepkilere rağmen kararından geri adım atmadı, isim değişikliği törenine İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres'i davet ederek bir anlamda meydan okudu.

sennehri-bengurion.jpg

Yüzbinlerce Filistinli'nin yurtlarından sürülmesine ve 60 yıl süren mülteci dramına neden olan 1948 savaşında İsrail ordusu komutanı olan Ben Gurion isminin, Paris'in en önemli gezinti ve ziyaret mekanlarından birine verilmesi, Peres'in katıldığı törende de protesto edildi. Yüzlerce Parisli, tören yapılan alan yakınlarında toplanarak "Katil Peres, işbirlikçi Delano defol" sloganları attı.

parisprotesto-filistin.jpg
Eylemcilerden bazıları da, Sen Nehri üzerinde kiraladıkları bir gezinti teknesinde "Ben Gurion suçludur, Peres ve Delano da suç ortağı" yazılı bir pankart açtılar.

paris-filistinprotesto.jpg
Belediye Meclisinde ve halk arasında yükselen tepkilere aldırmayan Paris belediye başkanı ise, törende yaptığı konuşmada, Ben Gurion'un bir savaş lideri olduğunu bildiğini, ancak onu onurlandırma kararından pişman olmadığını söyledi. Peres ise, İsrail Devleti'nin kuruluşundan sonra ilk devlet başkanı olan Ben Gurion'un "olmayan bir devlete liderlik, orduya komutanlık ettiğini" söyledi.

sennehrifilistin.jpg

sarkozy-peres.jpg
Peres törenin ardından Fransız lider Sarkozy ile görüştü. Sarkozy Peres'e "Fransa İsrail'in sadık bir müttefikidir, Peres Fransa güvenebileceğini biliyor" dedi.
Peres, Paris'e yaptığı üç günlük ziyaretin ardından müzakerelere devam etmek için iyi bir şans olduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?