banner39

Sendikalarla konuşuldu, 1 Mayıs'ta Taksim serbest

İstanbul Valisi Muammer Güler, ''Taksim, Emek ve Dayanışma Günü için tahsis edilecektir'' dedi.

Arşiv 13.04.2010, 14:51 13.04.2010, 14:59
Sendikalarla konuşuldu, 1 Mayıs'ta Taksim serbest

İstanbul Valiliğinde işçi ve memur konfederasyonlarıyla bir araya gelen Güler, yaptığı açıklamada,"Taksim, Emek ve Dayanışma Günü'nün bayram kutlaması tarzında o gün için tahsis edilecektir'' dedi.

İstanbul Valiliğinde işçi ve memur konfederasyonları genel başkanlarıyla bir araya gelen Güler, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na göre, Taksim'in bir toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı olmadığını ifade ederek, ''Ancak kanunun öngördüğü istisna çerçevesinde, Taksim, Emek ve Dayanışma Günü'nün bayram kutlaması tarzında o gün için tahsis edilecektir'' dedi.

Bayram kutlamasının coşku içinde yapılabilmesi için konfederasyonlarla valilik ve emniyetin gerekli koordineyi sağlayacağını belirten Güler, Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılında 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan edildiğini anımsattı.

Güler, şöyle konuştu:

''Daha sonra da ulusal bayram ve genel tatiller hakkındaki kanunda yapılan düzenlemeyle de resmi tatil olarak ilan edildi. Devletimizin önemli görevlerinden biri çalışma hayatıyla ilgili özgürlüklerin önünü açmak, dünya ile uyumlu hale getirmek ve çalışanlara daha yaşanabilir bir ortam sağlamaktır. Üretimin vazgeçilmez unsuru olan emeğin kutsallığı çerçevesinde emekçilerin 1 Mayıs'ın huzur ve güven içinde, demokrasiye yakışır bir şekilde bayram havasında kutlaması en doğal hakları olarak görülmektedir. Bu itibarla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün ülkemize yakışır bir şekilde tüm sosyal taraflarca barış ve huzur içerisinde demokratik bir olgunlukla kutlanması konusunda bir mutabakat sağlanmıştır.'

Türk İş başikanı Mustafa Kumlu: Yakışır şekilde kutlayacağız

biz 3 işçi 3 de memur sendikası temsilcileri olarka bir araya geldik. Bu toplantıların yakışır biçimde kutlanabilmesi için elimizden geleni yapacağız. 12 Eylül'den bugüne elimizden alınan bu hakkın geri verilmesi ve bugünün tatil edilmesi dolayısıyla teşekkür ediyoruz. 1 Mayıs'ı şanına yakışır şekilde kutlamak istiyoruz. Bizler bizim çizdiğimiz hukuk çerçevesinde alanda olacağız. elimizden gelen katkıyı ve bayram havasında kutlayacağımızı belirtiyoruz.

Hak İş Başkanı Salim Uslu: Zamanın ruhuna uygun bir biçimde kutlamayı gerçekleştireceğiz. Barış içinde yaşanması için her türlü katkıya açığız. Gelişmelerin farkındayız. 1Mayısa herhangi bir gölge düşmeden mümkünse işçi ve memurların aileleri ile gerçekleştirmelerini istiyoruz. Bu fırsat olmalı.

Kaynak: AA
 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?