banner39

Şengen bölgesi sınırları genişledi

Şengen bölgesine yeni Balkan ülkeleri katıldı, Bosna ise listeye dahil edilmedi

Arşiv 19.12.2009, 16:27 19.12.2009, 16:46
Şengen bölgesi sınırları genişledi


Nedim Emin / Üsküp -  Dünya Bülteni

Makedonya, Karadağ ve Sırbistan vatandaşları artık Şengen anlaşmasına dahil olan AB ülkelerinde vizesiz dolaşabilecek.

AB üyelik sürecine yönelik çok önemli bir adım olarak nitelendirilen bu uygulamayı, bölgedeki siyasetçilerle ile vatandaşlar kutlamalarla karşıladı.

Üsküp şehir meydanında konserler ve değişik organizasyonlar ile vizesiz seyahat hakkını kutlayan Makedonya halkı bu gelişmelerden çok memnun. Fakat Şengen bölgesine dahil olmanın bölgeye avantaj sağlayıp sağlamayacağı şimdilik tartışmalı bir konu olarak duruyor.

Zira bölgedeki analistler vizelerin kaldırılması, bölge halkının AB'deki ekonomik standartlar ile kendi ülkelerindeki düşük standartlar arasındaki uçurumu unutmasına yol açabilir. Henüz Avrupa'nın en fakir ülkeleri listesinde başlarda olan bu ülkelerde vizelerin kaldırılmasının ilk yan etkileri olarak iş gücünün göçü olabileceği tahmin ediliyor.

Bu uygulama ile Balkanlar'da Şengen bölgesi dışında sadece Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutluk kalıyor. Müslümanların çoğunlukta olduğu bu ülkelerin AB'nin genişleme ağına dahil edilmemesinin sebepleri belirsizliğini koruyor. Siyasî istikrar, iktisadî kalkınma ve AB'ye üyelik reformları bakımından Makedonya, Karadağ ve Sırbistan, mukayese edildiğinde istatistiksel olarak çok farklı bir durumda olmayan Bosna Hersek, Kosova ve Arnavutluk AB'nin bu tutumunun çifte standart olduğunu belirtiyor.

Bu gelişmeleri yakından takip eden ve kendisini de ilgilendiren Türk Dışişleri AB'nin bu yaklaşımından rahatsız. AB'nin bir Hıristiyan kulübü olup olmadığı tartışmaları yaşanırken son dönemdeki AB'nin genişleme politikaları tahlil edildiğinde Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerin dışarıda bırakılması dikkat çekiciliğini korumaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?