Serdar Denktaş UBP ile köprüleri attı

KKT'de DP lideri Serdar Denktaş, yerel seçimde işbirliği yapmayı planladığı UBP ile köprüleri attı.

Serdar Denktaş UBP ile köprüleri attı


KKTC'de 27 Haziranda yapılacak yerel seçimlerde işbirliği yapma ve koalisyon hükümeti kurma arayışında olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Demokrat Parti'nin (DP) yerel seçimlerde yapacağı işbirliğinin ortadan kalktığı, koalisyon görüşmelerinin ise devam edeceği açıklandı.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, UBP ile daha önceden yerel seçimlerde yapmayı planladıkları işbirliğinin, "UBP'nin bazı nedenlerden dolayı işbirliğini bozduğu gerekçesiyle ortadan kalktığını" bildirdi.

Denktaş, bu akşam yapılan DP Parti Meclisi toplantısından sonraki açıklamasında, Parti Meclisinin, UBP;nin kuracağı bir azınlık hükümetine dıştan destek verme kararını da kaldırdığını, ancak UBP ile koalisyon hükümeti kurma çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Kendileri toplantıdayken UBP;nin de toplantısı olduğunu ve o toplantıda işbirliğini bozacak kararlar alındığını ifade eden Serdar Denktaş, bunları göz önünde bulundurarak UBP ile yerel seçimlerde yapılacak işbirliğinin ortadan kalktığını kaydetti.

Toplantıda Parti Meclisi;nin, UBP;ye koşulsuz desteği kaldırdığını, koalisyon görüşmelerine ise devam edilmesine karar verdiğini aktaran Denktaş, "UBP ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başlayan güzel işbirliğinin bozulmasına üzüldüğünü, ancak Cumhurbaşkanlığında verilen desteğin devlete verildiği için bundan pişmanlık duymadıklarını" vurguladı.

Denktaş, işbirliğinin bozulmasını UBP;deki bazı kişisel nedenler ve UBP Genel Başkanı İrsen Küçük;ün baskılara dayanamamasından kaynaklandığını düşündüğünü belirtti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük de, bu akşam toplanan Genel Yönetim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Yerel yönetimdeki işbirliği tıkanmış görünmektedir. Koalisyonda bir sıkıntı yok. Bu tıkanıklığın koalisyona yansımasını istemeyiz"" dedi.

Küçük, yerel yönetimlerle ilgili mevcut sıkıntının tümünü gidermelerinin mümkün olmadığını, bunu Genel Yönetim Kurulu;na aktardığını, Serdar Denktaş ile bu konuları yarın tekrar görüşme arzusunda olduğunu belirtti.

DP;nin koalisyonda 3 bakanlık ve 8 belediyede de aday gösterme talebinin anımsatılmasına karşılık Küçük, "Bırakın bakanlık konusunu, biz belediye konularını aşamadık" dedi.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 01:09
banner53
YORUM EKLE

banner39