banner15

Şer'i mahkemeler kaldırıldı

Mustafa Kemal 9 Umde'yi açıkladı, Şer'iye Mahkemeleri kaldırıldı...

Şer'i mahkemeler kaldırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail uçakları bir okulu bombaladı. 8 Nisan 1970

Mısır’ın başkenti Kahire’ye 80 kilometre mesafedeki Sha’a eyaletinde bir okulu bombalayan İsrail uçakları, 46 çocuğu katletti.

Mustafa Kemal 9 Umde’yi açıkladı. 8 Nisan 1923

II. TBMM seçimleri öncesinde Mustafa Kemal Paşanın Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk cemiyetinin temel esasları olarak belirlenen 9 Umdeyi açıkladı. Açıklanan bu 9 Umde daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkasının da programı haline gelecektir.  Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin esası üzerine bina edilen 9 Umde de, ülkenin geleceği ile ilgili tüm yetkilerin mecliste olduğu, Saltanatın bir daha geri getirilemeyeceği, eğitimde birliğin sağlanacağı, milli bir ekonomi kurulacağı, askerlik süresinin kısaltılacağı belirtilmiştir.

Şer’iye Mahkemeleri kaldırıldı. 8 Nisan 1924

3 Mart 1924 tarihinde Şer’iye ve Evkaf vekâletinin kaldırılmasının ardından 8 Nisan 1924 tarihinde 869 sayılı kanun ile Şer’iye mahkemelerine son verildi. 
 

Kenya’nın Kurucu devlet Başkanı Jomo Kenyatta İngilizler tarafından tutuklandı.

8 Nisan 1952

Kenya’nın Kurucu devlet Başkanı Kenyatta küçük yaşta misyonerler tarafından eğitilip Hristiyanlaştırılan daha sonrada Kenya’nın hristiyanlaşmasında katkısı olan devlet başkanıdır. 1952 yılında Beyazlara karşı başlatılan ilk isyan olan Mau/Mau ayaklanmasından sorumlu tutulan Kenyatta İngilizler tarafından tutuklandı. Yedi yıllık hapis cezasının ardından serbest kalan Kenyatta,1963 yılında bağımsızlık mücadelesinin başarıyla sonuçlanmasının ardından önce başbakanlığa sonrada devlet başkanlığı görevinin yürüttü. Kenyatta Kenya halkının yaşadığı sömürge dönemini şu sözlerle anlatmaktadır. : “Misyonerler bize geldiklerinde bizim elimizde toprağımız onların elinde İncilleri vardı. Bize dua etmeyi öğrettiler. Biz de gözlerimiz kapatıp dua ettik. Gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde İncil, onların ellerinde toprağımız vardı.”

Newyork’ta İlk Sinagog Açıldı.  8 Nisan 1730

ABD’nin başkenti Newyork’ta 8 Nisan 1730 tarihinde Musevilerin ibadet yeri olan ilk sinagog açıldı.

Seyhan Barajı  Hizmete Açıldı.   8 Nisan 1956

Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği su baskınlarını önlemek amacıyla yapılması planlanan Seyhan Barajı 974 günde tamamlanarak hizmete açıldı.Yılda 350 GW enerji üreten baraj 174 bin hektar arazinin de sulanabilmesini sağlamaktadır.
 

Avrupa Ülkeleri, Osmanlı’dan Bağımsız Yunan Devleti’ni Onaylamasını İstedi.8 Nisan 1830

Osmanlı donanmasının 1827’de Navar in’de yakılması, ordusunun 1828-1829 Rus Savaşı’nda yenilgiye uğraması, arkasından Mehmet Ali Paşa İsyanı’nın çıkması Osmanlı Devleti’ni güçsüz düşürmüştür. Bunu fırsat bilen İngiltere, Rusya ve Fransa Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalayarak kendilerine çıkar sağlamak amacıyla Yunanistan’a 3 Şubat 1830’da Londra Protokolü’nde tam bağımsızlık vermişler ve bu durumu 8 Nisan 1830’da Osmanlı Devleti’ne bildirerek onaylamasını istemişlerdir. Osmanlı Devleti ise o dönemin şartlarında 24 nisan 1831’da Yunanistan’ın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalmıştır.

Martha M. Place, Elektrikli Sandalye İle İdam Edilen İlk Kadın Oldu. 8 Nisan 1899

Sing Sing Hastanesi’nde Martha M. Place elektrikli sandalyede idam edilen ilk kadın oldu.

Uluslararası  Atatürk Barış Ödülü’nün Güney Afrikalı Lider Nelson Mandela’ya Verilmesi Kararlaştırıldı. 8 Nisan 1992


Türkiye,1990’da Kenan Evren’e de verilen Atatürk Barış Ödülü’nün 8 Nisan 1992’de dünyanın ırk ayırımıyla mücadelede sembolleşmiş ismi G.Afrikalı siyahî lider Nelson Mandela’ya verileceğini açıkladı. Nelson Mandela ise 12 Nisan’da ‘Türk Hükümeti’ne yönelik insan hakları ihlali suçlamaları’ nedeniyle ödülü kabul etmediğini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2010, 01:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35