banner39

Seul'de köpeklere mikropçip takılacak

Kaybolan köpeklerin kolay bulunabilmesi için her köpeğe mikroçip takılması Nisan'da yürürlüğe girecek yeni bir yasa ile zorunlu olacak.

Arşiv 22.02.2008, 17:27 22.02.2008, 17:43
Seul'de köpeklere mikropçip takılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kore'de Nisan'da yürürlüğe girecek yeni kanuna göre, başkent Seul'de bulunan her köpeğin deri altına kimlik bilgilerinin yer aldığı bir mikroçipin yerleştirilmesi zorunlu olacak.

Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve Singapur'da mikroçip yerleştirme kayıp ev hayvanlarının kolay bulunabilmesi için tavsiye ediliyor. Ancak bu Seul için zorunlu hale getiriliyor.

Seul hükümet yetkilisi, "Bu rutin bir uygulama. Böylece köpeğinizi kimse incitemeyecek veya zarar veremeyecek." dedi.

Çipin veri tabanına bağlı bir numarası olacak. Veri tabanında köpeğin numarası, sahibinin adı, adresi ve telefon numarası bulunacak.

Yasaya göre, Seul'de köpek sahipleri köpeği kaydetmek ve mikroçip taktırmak için 20 dolar (19 bin won) ücret ödeyecek. Bu yasayı ihlal edenler ise 200 bin won para cezası ödeyecek.

Seul'de yaklaşık 650 bin evlerde beslenen köpek bulunuyor. Bunların yaklaşık 15 bini her yıl kayboluyor veya sokağa atılıyor. Sokaklarda başı boş bulunan köpekler bir şehir köpek sığınma merkezi veya Kore Hayvan Kurtarma & Yönetim Birliği'ne gönderiliyor. Köpeklerin sahipleri bulunmazsa veya sahipleri geri almak istemezse, köpekler "acı çekmeksizin" ilaçla öldürülüyor.

Bazı köpek sahipleri mikroçip uygulamasını destekliyor. 44 yaşındaki kadın terzi Mi-Hee "Köpeğimi bulmak için en iyi yol diye düşünüyorum. Sık sık kayboluyor." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?