Sevigen: Baykal daha güçlü dönecek!

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Deniz Baykal'ın istifadan sonra daha güçlü döneceği görüşünde.

Sevigen: Baykal daha güçlü dönecek!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP lideri Deniz Baykal’ın genel başkanlıktan istifasını, yaklaşık 20 yıldır kendisiyle birlikte siyaset yapan İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen canlı gaste’ye yorumladı.

Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanılığı’ndan istifa etmesinin ardından, Mayıs ayı içindeki kurultayda aday olup olmayacağı tartışılmaya başlandı. İlk açıklamalar aday olmayacağı yönünde ancak ileriki günlerde bir baskı göreceği ortaya çıktı.

canlı gaste'ye konuk olan Baykal'ın 20 yıllık yol arkadaşı İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, ‘Tüm örgütler ve Türkiye’nin desteğiyle yeniden aday olacaktır’ dedi ve ‘eskisinden daha güçlü gelecek’ şeklinde konuştu.

Sevigen, 64 il başkanıyla görüştüğünü ve destek mesajlarını aldığını belirtirken, canlı gaste de 13 il örgütüne bağlandı ve örgütlerin tutumunu sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sevigen, yoğun geçen bir günün ardından şu değerlendirmeleri yaptı:

"İSTİFA SÜRPRİZ OLMADI"
"Benim için istifa kararı sürpriz olmadı. Baykal yıllardır büyük haksızlıklara uğradı. Ailesini bile ihmal ederek önce CHP ve Türkiye diyen bir insan. Ama nedense dik duruşu, haksızlıklara meydan okuması, yalan söylemeden dobra dobra davranması nedeniyle parti içinde de haksızlığa uğramıştır. Koltuk sevdası yoktur ve gücünü halktan alır. Bu yüzden, ahlaksızca bir olay yüzünden, ailesinin ve partisinin yıpratılmasına izin veremezdi. Kararı bu nedenle benim açımdan sürpriz değil. Geçmişte de buna benzer kararlar almıştır.

Şu an Türkiye ayakta. Sabaha kadar örgütler ayakta ve Baykal’a sahip çıkılıyor. İnanıyorum ki, kendisi de, kendi adına değil ancak örgütü ve milleti adına görevine geri dönecektir.

Genel başkanımız, Baykal’sız bir CHP kurmaya çalışanlara da fırsat tanıdı. ‘Buyurun gelin’ dedi. Önümüzdeki günlerde onları da göreceğiz.

"BİR KASET YOK"
Açıklamasındaki satır araları okunursa, ‘bir kaset yoktur’ diyor. O kaset imal edilmiş sonradan yapılmış. Değişik zamanlarda kesilmiş görüntülerin bir araya getirilmesi söz konusu. Büyük bir komplo ve bunun tek sorumlusu hükümettir. Bu kaset yayınlanıyor ve bundan hükümetin haberi olmuyor; böyle bir şey olabilir mi?

3 günlük sesszilikle ilgili şunları söyleyebilirim: Kendisi soğukkanlıdır ve belli bir süre bekler, ölçer, tartar. Ancak yakın çevresindeki herkes, ilk anda alçakça bir komplo olduğunu ifade etti. Hemen mahkemeye gidildi, yayın yasağı getirildi.

Genel başkan da bekledi ve hükümetle ilgi ilk anda bir şey söylenmedi. Ancak timsah gözyaşları; bize gelen bilgi, belge ve telefonlardan ortaya bir sonuç çıktı ve açıklama yapıldı: Bu bir hükümet olayıdır...

PENSİLVANYA İLE GÖRÜŞME!
ABD’den telefon gelmiştir. İnandırıcı şekilde geçmiş olsun dendi. Özel kalemimizle, onun (Fethullah Gülen) çok yakın bir danışmanı görüştü; birinci adamı. Özel Kalem Müdürü, sayın Baykal’a telefonu vermiş ve Fethullah Gülen’le bir görüşme olmuş olabilir.

"ESKİSİNDEN DAHA GÜÇLÜ DÖNECEK"
Türkiye ve delegeler ihtiyaç duyuyorsa, yeniden kendisi genel başkanlığa gelir. Bu tür siyaset adamları kolay yetişmiyor. Ben örgütleri iyi bildiğim için söylüyorum; hepsinin yüreği yanıyor. Haksızlık sadece Baykal’a değil tüm örgüte yapıldı.

CHP’nin en ücra köşedeki kurultay delegeleri bile ayakta. Deniz Baykal’a, şu ana kadar almadığı en yüksek oyla; 1200 delegeden 1 fire dahi verilmeden destek gelecektir.

64 il başkanıyla konuştum ve hepsi destek veriyor. Genel başkanı, kurda kuşa yem etmeyeceklerini, baş kaldıracaklarını söylüyorlar. Örgüt kenetlendi, Türkiye kenetlendi. Bu komploya karşı, herkes birer Deniz Baykal olarak baş kaldırıyor. Eskisinden daha güçlü şekilde partinin başına gelecektir..."


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 04:25
banner53
YORUM EKLE

banner39