banner39

Şeyh Ahmed Deedat Toprağa Verildi

Pazartesi sabah erken saatlerde yıllardır mahkum olduğu yatağında son nefesini veren şeyh Ahmet Deedat dün yüzlerce seveninin katılımıyla toprağa verildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şeyh Ahmed Deedat Toprağa Verildi

İslam Dünyası / M. Ali Kaçmaz

Bir zamanlar söylemleriyle Müslümanların moralini düzelten, sesini cesaret ve adaletle yükselten Şeyhin cenazesine katılanlar hocalarına son görevlerini ifa etmek için çeşitli bölgelerden gelmiştiler.

Şeyhin cenazesi pazartesi saat 17 sularında kendi evinden yeşil bir tabut içerisinde alında.
Tabut kasvetli bir havanın hakim olduğu evden alınarak bir cenaze arabası tarafından cenaze merasiminin yapılacağı camiye getirildi. Cenaze namazı Zambiyalı İmam İsmail Menk tarafından kıldırıldı.

Sevdiklerinin Ağzından Deedat

Kendisiyle bir çok konuda ilişki içinde olan Süleyman Vahid “O bir simgeydi” ve “onun yerini herhangi birinin alabileceğini düşünemiyorum” dedi.

Eski komşusu ve düzenli ziyaretçilerinden Rahana Badat şeyhin ölümünü bekledikleri halde kendilerine zor geldiğini söyledi. Bayan, şeyhin maddi dünyanın sözde kaliteli diye nitelendirilen metalarını elinin tersiyle ittiğini ve mütevazı bir hayat yaşadığını dile getirerek kişiliğinin örnek alınmasına vurgu yaptı.

Yasemin Deedat gözü yaşlı bir şekilde Şeyhin genç bir seveni olan Suudi Arabistanlı öğrenci Muhammed’in şeyhin ölümüne inanmamasını anlattı. Yasemin “Muhammed günlerce babamla birlikte kalırdı. En son dün gece onu ziyaret etmişti. Şeyhin öldüğü haberini ona verince bize inanmadı ve bugün buraya geldi. Gelir gelmez şeyhin odasına gitti fakat sadece giysilerini orada bulabildi” dedi.

Şeyhin Vefakar Eşi

Şeyhin 84 yaşındaki eşi onun odasında beyazlar içine bürünmüş bir şekilde taziyeleri kabul etti. Şeyhin gücünü eşinden aldığını söyleyen gelin Yasemin Deedat  “o gerçekten pozitif bir insan ve şeyhin hastalığında hep pozitif düşünceler aklına getirtti ve asla hastalığından şikayetçi olmadı” dedi.

Şeyh dün akşam namazına müteakip Verulum Müslüman mezarlığına defnedildi.
Gelini Şeyhin mirasını sadece ailesine değil, tüm Müslüman ümmetine bıraktığını söyledi.
1918 doğumlu olan Şeyh 3 mayıstan beri geçirdiği bir hastalık nedeniyle yatalaktı. Son dokuz yılını Güney Afrika’nın Verulum şehrindeki evinde geçirdi.

Ahmed Deedat'ın Türkçe'ye kazandırılan kitapları:

1- Kitab-ı Mukaddes Allah Sözü Müdür? /  İnkılab Yayınları  : Ahmed Deedat bu eserinde, Tevrat ve İncil'in binlerce yıldır sayısız beşeri müdahalelere maruz kaldığını ve binlerce çelişki ile dolu olduğunu itiraza yer bırakmayacak şekilde gözler önüne sermektedir.

2- Mucizeler Mucizesi Kur'an / İnkılab Yayınları : İnsanoğlunun en eski zamanlardan beri süregelen ortak özelliği, yönlerini Allah'ın rızası, emri ve iradesine yeniden çevirmeleri için ne zaman kendilerine bir Elçi gelse insanların, gelen mesajın harikuladeliğine bakmak yerine, Allah'ın elçilerinden tabiat ötesi deliller, alametler göstermelerini istemek olmuştur.

3- Araplar ve İsrail - Çatışma mı, Uzlaşma mı? / İnkılab Yayınları : Yahudilerin (Hz. İbrahim'in oğlu İshak'ın soyundan gelen) amcaoğulları (diğer oğul İsmail'in soyundan gelen) Araplara çektirdikleri elem yüklü acılar. 'Vadedilen topraklar' kime vadedilmiş?

 İntifada'nın gücü. Ahmed Deedat'ın sözleriyle...

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?