banner39

Şeyh Said yakalandı

Şeyh Said yakalandı, Sürgünde Kürt Parlamentosu kuruldu...

Arşiv 12.04.2010, 10:27 13.04.2010, 07:12
Şeyh Said yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Körfez Savaşı Resmen Sona Erdi.  12 Nisan 1991

Körfez Savaş’ı,  Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgaliyle başlayan  Körfez  Krizi’nin sebep olduğu savaştır.2 Ağustos 1990’da başlayan savaş, ABD öncülüğünde İngiltere, Fransa, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan gibi 28 devletin askeri koalisyonu ile Irak Devleti arasında yapılmıştır. Koalisyon güçlerinin zaferiyle sonuçlanan savaşta Irak, Kuveyt’ten çekilmeyi kabul etmiştir.

Londra Protokolü  reddedildi. 12 Nisan 1877

31 Mart 1877'de, Londra'da, Avrupa’nın büyük devletleri Londra Protokolü adı verilen bir antlaşma imzaladılar. İngiltere, Fransa ve Rusya Balkan milletlerinden Karadağ’la barış yapılmasını, Osmanlı Devleti’nin silah alımını azaltmasını ve Hıristiyanlar lehine yeni düzenlemeler yapılmasını istediler. II. Abdülhamit Avrupa devletlerinin bu isteklerinin de    Osmanlı’nın egemenlik anlayışına aykırı olduğu gerekçesi reddeti.

Irak Parlamentosu’nda Patlama Meydana Geldi.  12 Nisan 2007

Irak Parlamento binasının lokantasında öğle yemeği vaktinde bir intihar bombacısının üzerindeki bombaları patlatması sonucunda 3’ü milletvekili 8 kişi hayatını kaybetti,28 kişi ise yaralandı.

Sovyetler Birliği, Uzaya İlk İnsanlı Uydu Gönderdi.  12 Nisan 1961

Sovyetler Birliği, uzaya ilk insanlı uyduyu gönderdi. Vostok I,  ile uzaya gönderilen Albay Yuri Gagarin, uzayda 108 dakika kaldı.
 

Şeyh Said Yakalandı.  12 Nisan 1925


1923’ten itibaren yeni rejimin, Cumhuriyetin ilanı, Halifeliğin kaldırılması, medreselerin kapatılması gibi birçok önemli değişikliğe gitmesi, ülkenin farklı bölgelerinde tepki toplamıştır. Bu tepkilerin içerisinde en önemlisi ise ülkenin doğusunda Nakşibendi tarikatının önderlerinden Şeyh Sait”in başlattığı isyandır. Şeyh Sait yeni rejimin dini inançları ortadan kaldırmayı amaçlayan politikalar izlediğini bölgede yaşayanlar Kürtlerin ise bunu kabul etmeyeceğini bölgedeki Kürt aşiret reislerine anlatarak yeni rejime karşı bir isyan hareketi başlatmıştır. Şeyh Said hareketi, Türkiye’de hükümet değişikliğine yol açmış, Ali Fethi Okyar yerini İsmet İnönü’ye bırakmıştır. İsmet İnönü iktidara gelince Takrir-i Sükûn kanununu çıkararak meclisin yetkilerini bakanlar kurulunda toplamıştır. Doğuda isyan hareketinin yaşandığı Bingöl, Muş, Diyarbakır, Elazığ vilayetlerinde sevk edilen ordu birlikleri isyanı bastırdılar. 12 Nisan günü Şeyh Sait yakalandı. Diyarbakır’da kurulan istiklal mahkemesi tarafından yargılanan Şeyh Sait idama mahkûm edilmiştir 
 

Türkiye, Afrika Birliği’nde ‘Gözlemci Ülke Statüsü’ Kazandı.  12 Nisan 2005

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılını ‘Afrika Yılı’ ilan etmesinden sonra Afrika ülkeleriyle olan ekonomik ve siyasi ilişkilerde hızlı gelişmeler yaşandı. Özellikle Türkiye’nin Afrika’nın barış ve istikrarını destekleyen bir politika izlemesi ona Afrika Birliği’nde özlemci ülke statüsü kazandırdı.
 

Anayasa'nın141,142.,163. maddeler kaldırıldı. 12 Nisan 1991

Türkiye’de demokrasinin ve düşüce hayatının önündeki en büyük engellerden olan bu maddeler Turgut Özal döneminde kaldırıldı. Demokratikleşme yönünde atılan en önemli adım olan bu gelişmenin sonucunda cezaevlerinde bulunan birçok düşünce suçlusu serbest bırakıldı. 

Sürgünde Kürt Parlamentosu kuruldu. 12 Nisan 1995

PKK 20 yıllık dağ mücadelesinin ardından, bir ordunun yanında ulusal bir meclisin de kurulması için çalışmalarına 12 Ocak 1995’te başlamıştır. PKK’nın V.Kongresinde bağımsız bir Kürdistan devleti için meclisin şart olduğu yönündeki anlayışın hakim olması üzerine Kürt parlamentosu kurulması için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda Hollanda’nın Lahey kentinde 65 kişilik Sözde Kürt Parlamentosu kurulmuştur.
 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?