banner39

Şeyh Ubeykan: Şeyh Tartusi'yle Munazaraya Hazırım

Suudi din alimi Şeyh Abdulmuhsin El Ubeykan Selefi akımın fikir babası Ebu Basir El Tartusi ile istediği her yerde ve zamanda munzaraya hazır olduğunu belirtti

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şeyh Ubeykan: Şeyh Tartusi'yle Munazaraya Hazırım

Dünya Bülteni/ Halil Çelik

Suudi Arabistan Adalet bakanlığı yargı müsteşarı ve Şura Meclisi üyesi Şeyh Abdulmuhsin El Ubeykan, Cihatçı Selefi akımının fikir babası Ebu Basir El Tartusi ile istediği yerde ve zamanda munazara ve tartışmaya hazır olduğunu belirtti.

Londra'da Arapça yayımlanan Şarkulevsat gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan haberde El Ubeykan, Irak'taki savaşın meşruluğu veya diğer konularda Tartusi ile istediği her yerde ve mekanda tartışmaya hazır olduğunu belirterek Irak'taki intihar eylemlerinin haram olduğu yollu fetvasında ısrarcı olduğunu ifade etti. El Ubeykan'ın fetvası Şeyh Salih Bin Useymin, Şeyh Abdulaziz Bin Baz ve El Elbani'nın fetvalarıyla paralellik arzediyor.

Londra'da ikamet eden ve cihatçı Selefi akımın ileri gelen teorisyenlerinden olan Suriyeli din alimi Tartusi internet sayfasında El Ubeykan'a çağrıda bulunarak Irak'taki savaşın meşruluğu ve hükümlerin dışına çıkmanın hükmü etrafında açık münazara önermişti.  Öte yandan gazeteye konuşan El Ubeykan Tartuşi'nin hükümlerin dışına çıkmanın meşruluğuyla ilgili iddialarının geçersiz olduğu üzerinde önemle durarak Kuran ve Sünnetteki nasların ve imamların görüşlerinin Tartusi'nin iddialarını çürüttüğünü ifade etti.

El Ubeykan ayrıca Tartusi'nin kısa süre zarfında bazı fetvalarından vazgeçerek gelgitli bir tablo çizmesinin, sıkıntılarının en güçlü delili olduğunu ifade ederek ' Alim, bir fetvasını veya bazı içtihatları ve sözlerini gözden geçirebilir ancak verdiği bütün fetalardan vazgeçmesi geçmişte benzeri görülmemiş bir durumdur' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?