Şeyh Yakubi, Suriye Müftüsü'nü eleştirince işinden oldu

Şeyh Yakubi, Suriye Müftüsü'nün Hz. Peygamber ile söylediği sözü eleştirince işinden atıldı.

Şeyh Yakubi, Suriye Müftüsü'nü eleştirince işinden oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şeyh Muhammed el-Yakubî bir Cuma konuşmasında Suriye Müftüsü'nün konuşmasını çürütmesi üzerine Şam’daki işinden uzaklaştırıldı

Şeyh Muhammed El-Yakubî, Hz. Muhammed’i (S.A.V.) savunarak geçen Cuma günü Hz. Muhammed'e (S.A.V.) karşı hakaret ettiği iddiasıyla  Suriye Müftüsü olan Şeyh Ahmed Hasun’u eleştiren bir konuşma yaptı.

Şeyh Yakubi'nin Suriye Müftüsü'nün eleştirdiği için Şam'daki görevinden atıldığı iddia edildi.

Suriye Müftüsü Jerusalem Post gazetesinde ve İsrail Ordu Radyosu’nda yayınlanana iddialara göre, “Eğer Peygamber Muhammed benden Hıristiyan ve Yahudileri kafir olarak görmemi isteseydi, Muhammed’in kendisini kafir addederdim…Eğer Muhammed bize insanları öldürmemizi emretseydi, ona peygamber olmadığını söylerdim…” demişti.

İddiaya göre Müftü  daha sonra el-Kuds gazetesinde sözlerine açıklama getirip ilk cümlesini “eğer Muhammed bana Musa ve İsa’yı kafir olarak görmemi isteseydi, Muhammed’i kafir addederdim” diye düzeltti. 

Şeyh el-Yakubî konuşmasında Müftü'nün açıklamalarına şu değerlendirmeyi yaparak y “Biz Musa’nın ve İsa’nın (A.S.) peygamber olduklarını ancak Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) bize öyle söylediği için biliyoruz.  Bize öyle olmadığını söylemiş olsaydı, ona inanmamız gerekirdi.”  Ayrıca ekledi: “Musa ve İsa’ya (A.S.) inanmak bugün Musevi dini ve Hıristiyanlığın geçerli olduğu anlamına gelmez.” Müftünün sözleri hakkında şöyle dedi: “Bu sözler çok tehlikelidir, Peygamber Efendimizin (S.A:V.) makamı büyüktür.  Peygamber ve resullere saldırmak Yahudilerin ve Hıristiyanların hareket tarzıdır.  Müftü Peygamber Efendimize hakaret kapısını açmıştır ve Peygamberimiz (S.A.V.) e karşı küstahlık da tehlikeli bir husustur.  Resulallah İslamî kanun koyucu, haber getirici olandır.  Biz dini Resulallah (S.A.V.)  yolu ile öğrendik, bildik.  Musa ve İsa (A.S.) ın peygamber olduklarını Peygamberimiz (S.A.V.) haber vermesi dışında bilmemiz mümkün mü?  Bu, duymakla sabit olmuş şeylerdendir, akılla bulunmuş değildir.”  eleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35