banner15

Şeyh Yasin Filistin'de Anıldı

İki yıl önce bugün İsrail uçaklarının füze saldırı sonucu şehit olan Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin Filistin'de anıldı. Yasin'in evinde açılan ve öldürüldüğü sırada üzerinde bulunduğu tekerlekli sandalyesi ile birlikte diğer özel eşyalarının sergil

Şeyh Yasin Filistin'de Anıldı

İki yıl önce bugün sabah namazı çıkışında İsrail uçaklarının füze saldırısı sonucu yanındaki 9 kişiyle birlikte hayatını kaybeden Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin Gazze ve Batı Şeria'da anıldı. Yasin'in evinde açılan ve öldürüldüğü sırada üzerinde bulunduğu tekerlekli sandalyesi ile birlikte diğer özel eşyalarının sergilendiği oda ise ziyaretçi akınına uğruyor. Şeyh Yasin'in eşi Ümmül Muhammed Yasin, "Şu anda Şeyh Yasin'in nefesiyle hayatta olduklarını" söyledi. Kurduğu örgütün katıldığı seçimlerden birinci parti çıkıp hükümete aday olmasına rağmen hayatta olan 3 çocuğundan 2'si zor şartlar altında bir hayat sürüyor. Şeyh Yasin'in çocukları, İslam Üniversitesi'nde bahçıvan olarak çalışıyor. Üniversitede bin 500 şekel'e tekabül eden 300 Amerikan Doları karşılığında diğer işçilerle aynı görevi yapan iki kardeş, Şeyh Yasin'in çocukları olmalarının rahat yaşamaları anlamına gelmediğini ifade etti. 12 yıl önce İslam Üniversitesi'nde başladıkları bahçıvanlık görevine Şeyh Yasin'in oğlu olmalarına rağmen halen devam eden iki kardeş, işlerini çok sevdiklerini ve Şeyh Yasin'in çocukları olmalarının kendilerine özel bir statü kazandırmaması gerektiğini ifade ediyor.

İki oğlu bahçıvanlık yapıyor 

Üniversite bahçesinde bulunan Fidan Yetiştirme Merkezi'nde diğer işçilerle birlikte yemek yiyip onlarla aynı işi yapan kardeşlerin küçüğü 30 yaşındaki Abdulgani Yasin, işinden memnun olduğunu belirterek, "Ahmed Yasin'in çocuğu olmam farklı bir işte çalışıyor olmamı gerektirmez. Hamas çok güçlü bir harekettir. Bu yüzden seçimleri kazandı. Şeyh Ahmet Yasin öldü ama kalplerimizde, akıllarımızda yaşıyor. O hapishaneden çıktıktan sonra Hamas'ı kurdu ve İsrail'e direndi" dedi. Şeyh Yasin'in yine bahçıvan olarak çalışan en büyük oğlu Muhammed ise babasıyla gurur duyduğunu ancak bundan sonra da bahçıvan olarak çalışmaya devam edeceğini ifade etti.
 
Tüm Filistinliler Şeyh Yasin'i seviyor

Üniversitedeki öğrencilerin de Şeyh Yasin'in çocuklarının okullarında sıradan bahçıvan olarak çalışmalarından dolayı saygı duydukları gözlenilirken, Cihad Dellul isimli Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi, "Ahmet Yasin'i bütün Filistinliler çok seviyor ve sayıyor. Yasin'in çocuklarının bahçede çalışıyor olması ona olan saygımızı daha da artırıyor. Bu dünyada yüksek mertebedeki insanların çocuklarının durumları her zaman diğer insanlardan farklı olur. Ama bu Şeyh Yasin için geçerli değil" diye konuştu.

Eşi: Sesini televizyondan duydum yine ağladım

Şeyh Yasin'in ölüm yıldönümü sebebiyle evinde hazırlanan odada misafirleri karşılayan ve onlara ikramda bulunan eşi Ümmül Muhammed Yasin de, kocasının nefesiyle hayatta kaldıklarını belirterek, "Bugün televizyonda sesini duyduğumda yine göz yaşlarıma hakim olamadım" şeklinde konuştu. Şeyh Yasin'in öldürüldüğü saldırıda yanında olan ortanca oğlu Abdülhamid Yasin, o anı anlatırken heyecanına hakim olamadı. Şeyh Yasin'in öldürüleceği gece, sanki öleceğinin içine doğduğunu ve akşam namazı için camiye gidip sabah namazına kadar camide kaldığını söyleyen Abdulhamid Yasin, "Ben de korumalarla birlikte babamın yanındaydım. Sabah namazında camiden çıktığımızın hemen sonrasında İsrail uçakları tarafından füze saldırısı oldu. Babamla birlikte 9 koruması öldü. Ben yaralandım ve sakat kaldım" dedi. "Hamas demek cihad demek" diyen Abdulhamid Yasin, Hamas'ın ve direniş gruplarının İsrail'e karşı galip geleceklerini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48