banner39

Şeyha Mevze İstanbul'da

Katar El-Vatan ve Er-Râye gazetelerinin bugünkü sayılarında, Katar Emiri'nin eşi Şeyha Mevze binti Nasır'ın Pazar günü başlayacak ve iki gün sürecek Medeniyetler İttifakı toplantısına katılmak üzere İstanbul'a geleceği yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şeyha Mevze İstanbul'da

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Nükleer tesislerin etrafına büyük hendekler kazdı

 

Suudi Arabistan'da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İsrail Hükümeti'nin İran'ın nükleer faaliyetlerini dikkatle takip ettiği ve elde ettiği bilgileri konuyla ilgili devletlerle paylaştığı yazıyor.

 

Haberde, İsrail savunma bakanı yardımcısının İsrail'in İran'ı vuracağı haberlerinin doğru olmadığını ve İsrail'in bu işi uluslararası topluma havale ettiğini söylediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, İsrail Yediot Ahranot gazetesinin dünkü sayısında İran'ın nükleer tesisleriyle ilgili bir rapor yayınladığı, tesislerin etrafına herhangi bir hava saldırısına karşılık verecek füze bataryaları yerleştirildiğini ve büyük hendekler kazıldığını yazdığı kaydediliyor.

 

El-Vatan'ın haberinde, İsrail İstihbaratı'nın uluslararası toplum gerekli baskıyı yapmazsa İran'ın bir yıl içinde atom bombası yapacak nükleer yakıtı üreteceğine ve 3-4 yıl içinde de atom bombasını yapacağına inandığı bildiriliyor.

 

 

Ahmedinecad Kral Abdullah'ı aradı

 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad dün Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'i telefonla aramış. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde bununla ilgili haberler yer alıyor.

 

El-Yevm gazetesi "Kral Necad'la yeni gelişmeleri görüştü" başlığıyla verdiği kısa haberde, iki liderin uluslararası alandaki gelişmeleri ele aldıkları yazıyor.

 

Er-Riyad gazetesi de aynı haberi "Hadimu'l Harameyn İran Cumhurbaşkanı'yla mevcut uluslararası gelişmeleri görüştü" başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

 

Emirlikler insan ticaretini yasakladı

 

Birleşik Arap Emirlikleri gazeteleri bugünkü sayılarında Devlet Başkanı Halife bin Zayed El-Nuheyyan'ın insan ticaretini yasaklayan bir kanun çıkardığını yazıyor.

 

El-Beyan ve El-İttihad gazetelerinin haberine göre, yeni kanunla birlikte, insan ticareti kapsamına giren suçlardan herhangi birini işleyene 5 yıldan az olmamak üzere hapis cezası verilecek.

 

Yine bu suçlardan birini işleyene hapis cezasının yanında 100 bin dirhemden az ve 1 milyon dirhemden çok olmamak üzere para cezası da verilecek.

 

 

Şeyha Mevze İstanbul'da

 

Katar El-Vatan ve Er-Râye gazetelerinin bugünkü sayılarında, Katar Emiri'nin eşi Şeyha Mevze binti Nasır'ın Pazar günü başlayacak ve iki gün sürecek Medeniyetler İttifakı toplantısına katılmak üzere İstanbul'a geleceği yazıyor.

 

Konuyla ilgili haberde, dördüncüsü gerçekleştirilecek Medeniyetler İttifakı toplantısından çıkacak sonuçların bir rapor halinde BM Genel Sekreteri'ne sunulacağı kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, ele alınacak konuların dört ana eksen etrafında toplandığı ve bunların eğitim, medya, gençlik ve insan göçü olduğu belirtiliyor.

 

Medeniyetler İttifakı toplantılarının ilki geçen yıl Kasım ayında İspanya'nın Mayorka adasında, ikincisi Şubat 2006'da Katar'ın başkenti Doha'da ve üçüncüsü de geçen Mayıs ayında Senegal'in başkenti Dakar'da yapılmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?