banner39

Şeytan taşlama köprüsü bitiyor

Şeytan taşlama sırasındaki izdihamı önlemek için yapılan köprünün inşaatının bir bölümü bitti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şeytan taşlama köprüsü bitiyor

Mekke'de kutsal Hac vazifesini ifa ederken Mina'da şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamların önüne geçmek için yapımına başlanan 4 katlı köprünün iki katı açıldı. Yeni düzenlemelerin de devreye girmesiyle hacı adaylarının bu yıl şeytan taşlamayı daha rahat gerçekleştirmesi bekleniyor. Dört kat planlanan dev projenin kalan iki katının çalışmaları ise sürüyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman, bölgenin geçen yıla göre yüzde 300 oranında genişlediğini söyledi. Şeytan taşlama sırasında burada yatanları ve konaklayanları önlemek için Suudi hükümetin 500 polis görevlendirdiğini kaydeden Karaman, bodrum katının devlet erkânı için ayrılmış olmasının da izdiham ihtimalini düşürdüğünü vurguladı.

Mekke'de geçen yıl 345 kişinin ölmesi üzerine başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Henüz iki katı açılmasına rağmen şeytan taşlamada büyük rahatlık sağlandı. Bölgede izdihamı önlemek için bir dizi düzenleme de yapıldı. Mina'da şeytan taşlama bölgesindeki inşaata geçen yılki hac sezonunun bitmesiyle başlanmıştı. İki katlı köprü yıkılmış yeni köprülerin temeli atılmıştı. Yaklaşık 3 yıl daha sürecek proje tamamlandığında 3 milyon kişi aynı anda şeytan taşlayabilecek.

Proje tamamlandığında bölgede trafik 3 tünelle tamamen yeraltına alınacak. Ayrıca 4 katlı şeytan taşlama alanının en üst katına acil durumlarda helikopter ambulans hizmeti vermesi için özel iniş kuleleri yapılacak.

Mina'daki şeytan taşlama sırasında hemen her yıl izdiham yaşanıyor. 2004 yılında aynı yerde meydana gelen izdihamda 251, 2003 yılında 14, 2001 yılında 35 ve 1998 yılında 119 hacı ölmüştü.

Mina, Mekke ile Müzdelife arasında Mescid'i harımın yaklaşık 7 km. kuzeydoğusunda bulunuyor. Kurban kesme, bayram günlerinde konaklama gibi hac ibadetleri burada gerçekleştiriliyor. Arapça'da 'insanların toplandığı veya kan akıtılan yer' anlamına geliyor.

Hz. Adem'in burada cenneti arzu ettiği ve Allah'ın Hz. İbrahim'e lütufta bulunulduğuna inanılıyor. Hacı adayları mezheplerine göre Arafat'a çıkmadan önce ve sonra, Kurban Bayramı'nın birinci günü buraya gelerek üç gün kalıyor. Bayramın birinci günü Büyük Şeytan-"Akabe Cemresi"ne 7 taş atılıyor.

İkinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde ise, "Büyük Şeytan" ile "Orta Şeytan-Orta Cemre" ve "Küçük Şeytan-Küçük Cemre" ye yedişerden 21' er taş atılıyor. Şeytan taşlama, Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etmek etmeye giderken kendisini kandırmaya çalışan şeytanı üç yerde durarak taşlamasını sembolize ediyor.
 
Samanyolu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?