banner39

Sezer: CHP ile sorumluluğu paylaşıyoruz

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ile yapılan seçim işbirliğinde yaşanan sürece sonuna kadar saygılı olduklarını söyledi.

Arşiv 19.08.2007, 18:02 19.08.2007, 18:02
Sezer: CHP ile sorumluluğu paylaşıyoruz

 

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, cumhurbaşkanı seçimi konusunda iktidar partisinin uzlaşı ve diyalog aramasını beklediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini belirterek, ''DSP, yarın başlayacak cumhurbaşkanlığı turlarında da bundan sonraki bütün gelişmelerde de sağduyuyla ama ülkenin, milletin, cumhuriyetin ve laikliğin gereğine göre hareket edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.

Sezer, partisinin Atatürk Spor Salonu'nda yapılan 7. Olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, ''Bugünden tezi yok'' diyerek, yerel yönetimler seçimi için çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Sezer, partisinin 7. Olağan Kurultayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezer, konuşmasında CHP’ye teşekkür etmeyi unuttuğunu belirterek, "Bu süreçte bir günah varsa, bir sevap varsa o da ikimizin. O sürece sonuna kadar saygılıyız. ’Sevap varsa benim, günah varsa onun’ anlayışı bizim anlayışımız değildir. Sorumluluğu paylaşıyoruz. Sayın Baykal’ın hakkını yemeyelim o da bu süreçte çok olumlu tavır sergiledi" dedi.

“Fildişi kulelerden solculuk yapılmaz sözleriyle" CHP’yi kastetmediğini ifade eden Sezer, Cumhurbaşkanı seçiminde nasıl bir tavır sergileyeceklerine yarın karar vereceklerini kaydetti. Sezer, kendilerinin Genel Kurul’a girip girmemelerinin sonucu etkilemeyeceğini de ekledi.

''KİMSE BU KARANLIK YÖNETİCİLERİN...''

Yılmaz Büyükerşen'in, ''karınca'' gibi çalıştığını ifade eden Sezer, önümüzdeki dönem hedeflerinin Türkiye'deki tüm belediyeleri DSP'li yapmak olduğunu söyledi.

''Kimse bu karanlık yöneticilerin, illerinizin başında kalacağını zannetmesin'' diyen Sezer, DSP'nin çığ gibi büyüdüğünü ileri sürdü.

Sezer, 22 Temmuz Genel Seçimleri'nde özveride bulunacaklarını söylediklerini belirterek, ''Ancak, sürekli 'bu solcular bir araya gelemez' denildi. Bunu yıktınız, yanlış propagandaları ters yüz ettiniz, sizi kutluyorum. Şimdi top ayağımızda, DSP'ye olan ilgi, sevgi her geçen gün artıyor. İktidar olma sırası DSP'dedir'' diye konuştu.

''TÜRKİYE'YE FİGÜRANLIK ÖNERİLİYOR''

DSP'nin halkın misyonuna uygun büyük politikalar üretecek durumda olduğunu söyleyen Sezer, ''Anadolu ve bu coğrafyanın büyük bir devleti olmak durumundayız, ne yazık ki bugün dış politikada Türkiye'ye figüranlık veya taşeronluk öneriliyor'' dedi.

Sezer, ''Fildişi kulelerde solculuk yapanlara inat milletten korkmayıp, onlarla birlikte olacağız. Dünyayı iyi okuyan, gelişmelere, yeniliklere öncülük eden bir vizyonun sahibi olacağız '' diye konuştu.

''DSP'nin sadece solun değil, bütün Türkiye'nin partisi olduğunu'' ifade Sezer, tüm Türkiye'yi kucaklayacaklarını, bunun için de dağ, bayır, gece, gündüz demeden gezeceklerini bildirdi.

Bazı gazetelerde ''DSP küllerinden yeniden doğacak mı?'' şeklinde yazılar yer aldığını anımsatan Sezer, ''Doğduk... Bu toplantı, bu salon, bu coşku, çoktan doğduğunuz göstergesi, bugün Meclis'teyiz, Atatürk Spor Salonundayız, tarlalarda, fabrikalarda, halkımızla birlikteyiz, DSP'nin bayrağı Meclis'te ve yurdun dört bir yanında sonsuza kadar dalgalanacak'' dedi.
DSP Genel Başkanı Sezer, önümüzdeki süreçte, güven duyulan bir parti ve kararlı kadrolar olarak sağduyuyla ama aynı zamanda kararlı bir muhalefet örneği göstereceklerini ifade etti.

''SADECE ELEŞTİRMEKLE KALMAYACAĞIZ''

Sadece eleştirmekle kalmayıp çözüm yolları da önereceklerini dile getiren Sezer, doğruya doğru diyeceklerini, yanlışın karşısında dimdik duracaklarını belirtti.

''Barışçı Ecevit geleneğinden' geldiklerini anlatan Sezer, ''Bize barışı sevgiyi öğreten Ecevit, gerektiğinde millet çıkarları için, nasıl savaş kararı almışsa öyle karar alacağız'' diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Cumhurbaşkanı seçimi konusunda iktidar partisinden ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan daha önce söyledikleri gibi davranmasını, uzlaşı ve diyalog aramasını beklediklerini kaydede Sezer, şunları söyledi:

''Ama olmadı hayal kırıklığı yarattı, bir önceki Cumhurbaşkanlığı süreci milleti gerdi, şimdi aynı dayatmayla karşımıza çıkıyorlar, oysa Türkiye'nin gerilmeye değil, gelişmeye ihtiyacı var, bizde gerekeni yaparız. Uzlaşı, diyalog arasalardı, eğer bize gelselerdi biz hazırlıklıydık. Demokratik anayasal değişiklikleri de, seçim yasalarıyla ilgili değişiklikleri de birlikte gerçekleştirelim diyecektik. Siyaset şimdi pahalı hale geldi, pahalılaştıkça kirlendi, gelin siyaseti mafyanın kucağına atmaktan kurtaralım, seçim barajlarını düşürelim, seçim döneminde paraları etkin kullanalım diyecektik. Yani sadece eleştirmeyecektik ama olmadı... DSP, yarın başlayacak cumhurbaşkanlığı turlarında da bundan sonraki bütün gelişmelerde de sağduyuyla ama ülkenin, milletin, cumhuriyetin ve laikliğin gereğine göre hareket edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.''

Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?