banner39

'Sezer görevi törenle aldı, törensiz devredecek'

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer törenle devraldığı makamı Abdullah Gül'e törnesiz devredecek.

Arşiv 23.08.2007, 07:21 23.08.2007, 15:19
'Sezer görevi törenle aldı, törensiz devredecek'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda, Abdullah Gül'ün seçilmesi halinde aynı gün yemin edeceğini, ardından da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in isteği doğrultusunda, devir teslimin törensiz yapılacağını açıkladı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda, cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni ile hükümet programına ilişkin süreç netleşti.

Toplantıda, yeni hükümetin vakit geçirilmeden cumhurbaşkanına sunulmasına karar verildi.

Meclis Başkanlığı ile temasa geçen AK Parti yönetimi, 1 Eylül'de hükümet programının Meclis'te okunmasını, 6 Eylül'de de güven oylamasının yapılmasını istiyor.

Sürecin normal işlemesi durumunda, Meclis'in 1 Ekim'e kadar tatil edilmesi de karara bağlandı. Toplantıda, sivil Anayasa taslağı üzerinde çalışacak parti komisyonu da oluşturuldu.

Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındanki komisyonda, Cemil Çiçek, Ertuğrul Günay, Burhan Kuzu ve Zafer Üskül gibi isimler görev alacak.

Komisyonun hazırladığı metin, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere gönderilecek.

Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaların hızla tamamlanmasını isteyen Başbakan Erdoğan'ın "Yeni Anayasa'nın halkoyuna sunulması daha doğru olur" dediği öğrenildi.

Yorumlar (2)
ertunga korayoğlu 15 yıl önce
sn.sezerin mütavazi kişiliği bir zamanlar gazetelerde manşet olmuştu.kırmızı ışıkta durması .v.s zaman onuda değiştirdi.arkadaşsız kalmayayım diye koskoca bir cumhurbaşkanı sn.çölaşanı yolda konvoyu durdurarak sohbet ediyor.ne tarafsızlığı kardeşim.tam siyasi fikri olan bir cumhurbaşkanı oldu.biz gerçekten tarfsız bir cumhurbaşkanı istemiştik.ülkede resepsiyonlar yapılıyor bir şeyler adına...ben olsam bu resepsiyonlara protokolü değil halktan sade vatandaşı davet ederdim.kimse bu masrafları cebinden vermiyor ki !madem bu vergilerle bu harcamalar yapılıyor halkı mutlu görebilmenin yoluda böyle olmalıdır.artık cumhurbaşkanlığı köşkü halka açılma zamanı gelmiştir.yeni cumhurbaşkanının bu işlevi yerine getirmesini bekliyoruz.
halid 15 yıl önce
maalesef gerçekleri çok geç anladık.bu ülkeye ne faydan olduki törenle devredesin görevini.ama senin derdin abdullah gül gibi bir pırlantaya görevi devretmek yani kabullenemiyorsun..
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?