banner39

Sezer isyan etti: Solda birlik lafından sıkıldım

Solda birlik lafından sıkıldığını söyleyen Zeki Sezer, "Atatürk'e sahip çıkmak', 'Laikliği korumak' gibi kavramlar artık sonuç vermiyor" dedi.

Arşiv 18.02.2008, 14:14 18.02.2008, 14:33
Sezer isyan etti: Solda birlik lafından sıkıldım


DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, solda birlik kavramının sonuç vermediğini 22 Temmuz'da gördüklerini belirterek, "Artık solda birlik lafını duymaktan sıkıldım. Olmadığı da seçimlerde görüldü. Artık ülkenin yerli sola ihtiyacı var" dedi.

Bazı ziyaretler ve toplantılara katılmak üzere Sivas'a gelen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Büyük Otel'de basın mensupları ile sabah kahvaltısında buluştu. Çeşitli konularda değerlendirmelerde bulunan Sezer, özellikle solda birlik konusunda açıklamalar yaptı. DSP Genel Başkanı Sezer, solda birlik çabalarının bir sonuç getirmediğini gördüklerini belirterek şunları söyledi:

"Bu yönde gelen yoğun talepler doğrultusunda 22 Temmuz seçimlerinde bir birliktelik sağladık. Sonucun ne olduğu görüldü. Bu yüzden artık 'solda birlik' laflarını duymaktan sıkıldım. İnsanlara, 'Atatürk'e sahip çıkmak', 'Laikliği korumak' gibi kavramlar ile inmeye çalışmak sonuç vermiyor. İnsanların ihtiyaçlarını iyi görmek gerekiyor. CHP'ye oy veren bize vermiyor. Bize oy veren CHP'ye oy vermiyor. Örneğin biz Bursa'da defalarca yüzde 30'ları aşan oy aldık. Son seçim birlikteliğinde ise yüzde 10 aldık. Orada bir yapı var. O kesimi bizim toparlayabilmemiz, bizim ulaşamadığımız kesime onların ulaşması lazım. Şimdi parlamentoda Türkiye'nin çıkarları için uygun ortamın yaratılması lazım. 2 ile 2 ne yazık ki 4 etmiyor siyasette. CHP- SHP birleşti küçüldü. SODEP- Halkçı Parti birleşti küçüldü. Vatandaş bu tür şeylere pirim vermiyor. Kendi varlıklarını dar bir siyasi anlayışa hapsetmiş siyasi canbazlar var. Artık bunlardan kurtulmamız lazım. Bunu herhangi bir kişiyi kastederek söylemiyorum. Genel olarak söylüyorum. Türkiye'nin artık yerli bir sola ihtiyacı var. Biz de bunu başarabilmek için yola çıktık. Bu yüzden artık solda birlik kavramına sıcak bakmıyoruz. Kendi yeni politikalaramızı devreye sokuyoruz."

Türkiye'de devlet yapısının değiştirilmeye başladığını belirten Sezer, yeni sivil Anayasa'nın ise, ülkenin yetkilerini sadece Başbakan'ın elinin altında toplama anlamına geldiğini, diğer kurumların pasifize edildiğini öne sürdü.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?