banner39

Sezer: Listenizi yeni cumhurbaşkanına sunun

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer'in, 'Kabine listesini yeni cumhurbaşkanına sunun' dediğini söyledi.

Arşiv 16.08.2007, 16:04 17.08.2007, 11:05
Sezer: Listenizi yeni cumhurbaşkanına sunun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Sezer'in, 'Kabine listesini yeni cumhurbaşkanına sunun' dediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, 60. Hükümet ile ilgili bakanlar kurulu listesinin yeni cumhurbaşkanına sunulmasını istedi.

Erdoğan, Sezer ile arasında geçen diyologu şöyle ifade etti: "Sayın Cumhurbaşkanımız listemizi cebimizden çıkarmadan yeni bakanlar kurulu listesinin yeni cumhurbaşkanına sunulmasını istedi."

ERDOĞAN: BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLDU

Başbakan Erdoğan, "Benim için sürpriz oldu. Bunu bir jest olarak algılamam mümkün. Bana göre gayet olumlu müspet bir yaklaşım. Bazı konuşmalar ikimiz arasında kalsın, bunlar da ikili mahremiyet konusu var" dedi.

Devlet Bakanlıkları ile ilgili olanların bir sorumluluk alanı ve bağlı kuruluşlar olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunların hesine ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Bunlar bakanlık kesinleştikten sonra açıklamak doğru olur. Ayrıca icracı bakanlıklarda da bazı değişikliklere gideceğiz. Kültür ve Turizm, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gümrük ve dış Ticaret Bakanlıkları bunlar arasında."


Erdoğan, sözlerini su şekilde sürdürdü: "Listemiz onandıktan sonra kimleri oalacağını göreceksiniz. Kabinemiz daha çok istikrarı hedefleyen bir kabine. Yeni bakanlar kurulu listesi benim dışında 24 isim var. Sizlerden esinleniyorum. O kadar çok thmin yapılıyor ki tutturanlarda oluyor tabi."

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

Erdoğan, Sezer'le yaptığı kısa görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Erdoğan şöyle konuştu: Bir çok istişarelerden sonra listemi hazırladım ve sayın Cumhurbaşkanımıza sunmak üzere huzurlarındaydım. Sayın Cumhurbaşkanımız "Hiç listeyi çıkarmaya gerek yok. Bunu yeni Cumhurbaşkanına sunmak daha isabetli olur." dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir süreç içinde "bunu ben değil yeni Cumhurbaşkanı onasın" diyerek listemizin onanması yeni cumhurbaşkanına bıraktı."

YENİ KABİNE 24 BAKAN'DAN OLUŞACAK

Erdoğan, yeni kabinenin 24 bakandan oluşacağını söyledi. Gazetecilerin "listede kimler var?" sorusuna Erdoğan espriyle cevap verdi: "Listeyi hazırlarken sizlerin bakan listelerinden de faydalandım."

Erdoğan, Sezer'le yaptığı kısa görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Erdoğan şöyle konuştu: Bir çok istişarelerden sonra listemi hazırladım ve sayın Cumhurbaşkanımıza sunmak üzere huzurlarındaydım. Sayın Cumhurbaşkanımız "Hiç listeyi çıkarmaya gerek yok. Bunu yeni Cumhurbaşkanına sunmak daha isabetli olur." dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir süreç içinde "bunu ben değil yeni Cumhurbaşkanı onasın" diyerek listemizin onanması yeni cumhurbaşkanına bıraktı."

Erdoğan, yeni kabinenin 24 bakandan oluşacağını söyledi. Gazetecilerin "listede kimler var?" sorusuna Erdoğan espriyle cevap verdi: "Listeyi hazırlarken sizlerin bakan listelerinden de faydalandım." 

 - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Sezer'e sunmak üzere Çankaya Köşk'üne çıktı.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaskanı Ahmet Necdet Sezer ile yapacağı ve Bakanlar Kurulu listesini sunacağı görüşmeyi çok sayıda medya mensubu da takip etti. Cumhurbaşkanlığı 1 nolu Kapı önünde canlı yayın araçlarını hazır bulunduran pek çok TV kanalı Başbakan'ın yapacağı açıklamayı canlı yayınladı.


- Erdoğan'ın makam aracı saat 15.00'te Köşk'e giriş yaptı ve kritik görüşme başladı.Başbakan Erdoğan 60. hükümeti Cumhurbaşkanı Sezer'i onayına sundu. Kabinenin Başbakan ve Abdullah Gül dışında herkes için sürpriz olduğu belirtildi. Partinin çok önemli ismi Bülent Arınç'ın dahi listede kimlerin bulunduğundan haberdar olmadığı belirtildi.

Başbakan'ın yeni kabineyi çok ciddi bir revizyon yaparak oluşturduğu ve yepyeni isimlerle donattığı öne sürüldü.

Sezer'in kabinedeki isimlerle ilgili çekince koyması halinde Başbakan listesini bozma yoluna gitmeyecek ve Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesini bekleyecek.

Bu arada çok kısa süre sonra Çankaya'dan inip halkın arasına karışmak durumunda kalacak Sezer'in devlet nezaketinin gereğini yapacağı ve Başbakan'ı kabine konusunda sıkıntıya sokmayacağı ön görülüyordu.

MHP'Lİ PAÇACI: SEZER JEST YAPMIŞTIR

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Başbakan Erdoğan'ın sunduğu kabine listesini Sezer'in onaylamamasını jest olarak yorumladı.

Paçacı, "Cumhurbaşkanları birlikte çalışacağı bakanlar hakkında bazı hassasiyetlerinin olması normaldir. Görev süresi 15 gün sonra bitecek bir ismin böyle bir değişikliğe gitmemesi bir jesttir" dedi.

Ajanslar
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?